Skip to main content

آمار نگران کننده تولید زباله‌ها و حجم کم بازیافت، زنگ خطری برای مسئولان و فعالان حوزه محیط زیست و شهروندان است. آثار مخرب این زباله‌ها شاید در حال حاضر آشکار نباشد اما با گذشت زمان این زباله‌ها به تدریج محیط زیست را از بین می‌برند. کارآمد نبودن روش‌های اجرایی نشان‌دهنده نیاز جامعه به ارائه راهکارهایی نوین و موثرتر است. سازمان مدیریت پسماند مشهد با انجام تحقیقات گسترده، راهکاری جدید برای تفکیک زباله از مبدا در مشهد و افزایش کیفیت بازیافت ارائه داد.

سامانه‌های آنلاین جمع‌آوری پسماندها روشی جدید در راستای کاهش آثار مخرب زباله‌ها، فرهنگ سازی و رفع محدودیت‌ها فعالیت می‌کند. علاوه بر این تاثیر بسزایی در کسب سرمایه از طلای کثیف دارد.

آمار تکان‌دهنده زباله‌های تولیدی در سطح جهان و کشور ایران

طبق آخرین آمار به دست آمده توسط سازمان بهداشت جهانی سرانه تولید روزانه زباله برای هر فرد، 300 گرم بوده که این عدد در کشور ایران حدود 5.2 برابر است و روزانه شهروندان حدود 710 گرم زباله تولید می‌کنند. این آمار برای کلان‌شهرهایی مانند مشهد و مناطق بالا شهر، حتی بیشتر است. طبق آمار سازمان مدیریت پسماند مشهد، حدود 70 درصد پسماند این شهر را زباله‌های تر و 30 درصد آن را پسماندهای خشک، تشکیل می‌دهد. همچنین از این زباله‌های تر میزان 60 درصد آن قابل بازیافت هستند. علاوه بر این 20 درصد پسماندهای خشک نیز قابلیت بازیافت دارند اما سازمان بازیافت مشهد توانسته حدود 11 درصد آن را بازیافت کند.

این آمار نشان دهنده آن است که میزان تولید زباله در این شهر بیشتر از حد مجاز بوده و اقدامات انجام شده برای بازیافت و کاهش حجم تولید، بهینه نیستند. سالانه بودجه‌های کلانی برای مدیریت پسماند و سازمان بازیافت شهرهای مختلف تعبیه می‌شود. تحقیق و بررسی عوامل موثر بر تولید زباله، کاهش تولید کالاها، مشارکت شهروندان برای بازیافت، ارائه راهکارهای جدید و فرهنگ سازی تنها بخش کوچکی از اقدامات این سازمان‌ها با این بودجه تعریف شده است.

جایگاه کشورهای موفق در زمینه بازیافت

جالب است بدانید مشهد در مقایسه با دیگر شهرهای کشور پیشرفت فراوانی در مدیریت پسماند و تفکیک زباله از مبدا داشته است. اما همان طور که می‌دانید کشورهای اروپایی مانند آلمان یا ژاپن از پیشتازان بازیافت زباله در جهان هستند. به طور عمده تولید پسماند به دو عامل فرهنگ مصرف و میزان بهره‌مندی مردم از ثروت بستگی دارد. کشورهای ثروتمندی مانند سوئیس، دانمارک، ژاپن و آلمان در زمینه مدیریت پسماند و بازیافت عملکرد فوق العاده‌ای دارند.

کشور آلمان سالانه 90 هزار تن زباله تولید می‌کند که 80 درصد آن تفکیک می‌شوند. این عدد برای کشور سوئیس 90 درصد است. سازمان مدیریت پسماند مشهد وظیفه دارند با بررسی و مطالعه عملکرد این کشورها به راهکارهای جدید دست یابد تا آمار بازیافت افزایش پیدا کند.

دلایل شکست روش‌های قدیمی سازمان مدیریت پسماند مشهد

از سال‌ها پیش اولین گام‌های تفکیک زباله از مبدا در مشهد برداشته شد و اقدامات موفقی در این راستا انجام شدند. اما در سال‌های اخیر این روش‌های مختلف دیگر پاسخگوی نیاز مردم و حجم بالای پسماندها نبودند و درصد تفکیک زباله از مبدا در سال‌های اخیر رشدی نداشته است.

عوامل فراوانی بر این افت درصد تاثیرگذارند. یکی از مهم‌ترین موانع روبه روی سازمان مدیریت پسماند مشهد برای افزایش آمار تفکیک زباله از مبدا، عدم وجود انگیزه در شهروندان است. فعالیت‌های انجام شده توسط این سازمان در حال حاضر دیگر مشوق شهروندان نیست و آمار مشارکت آن‌ها افزایش پیدا نکرده است. در این شرایط سازمان بازیافت مشهد، جست‌وجو خود را برای روش‌های جدید و ترغیب شهروندان به مشارکت آغاز کرد.

مشارکت شهروندان با سازمان مدیریت پسماند مشهد

متاسفانه دیگر مبادله کالاهای مختلف در ازای زباله در مراکز جمع‌آوری پسماند و بازیافت، انگیزه مناسبی برای شهروندان نبوده و ارزش بالایی ندارد؛ بنابراین استقبال مردم در طی سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده است. شهروندان نیروی پیشران این فرایندها هستند و مشارکت پایین آن‌ها آسیب‌های جبران ناپذیری را به همراه دارد.

یکی از اقدامات اساسی در این زمینه، آگاه‌سازی و بیان شفاف خواسته‌ها است. شهروندان باید بدانند در ازای این مشارکت چه چیزی دریافت می‌کنند و سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری مشهد چه وظیفه‌ای دارد.

از تفکیک طلای کثیف تا سرمایه‌گذاری

اکثر شهروندان از مزیت بازیافت اطلاع دارند اما از ارزش بالای طلای کثیف و پتانسیل درآمدزایی آن با خبر نیستند. یکی از مشوق‌های اصلی شهروندان در این زمینه، کسب سرمایه از طریق تفکیک زباله از مبدا و بازیافت آن‌ها است. برای درک بیشتر این سرمایه‌گذاری و ارزش بالای آن باید به نمونه موفق کشور چین توجه کنید. کشور چین یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان زباله در سطح جهان است. کشور چین با واردات پسماندهای مختلف، بازیافت و بازگشت آن‌ها به چرخه تولید، کالای تولیدی را صادر می‌کند. این کشور با واردات پسماندهای الکترونیکی و استخراج فلزهای کمیاب و باارزش، از طلای کثیف، درآمد کلانی را برای خود ایجاد کرده است.

متاسفانه ایران در مقایسه با کشور چین، در مدیریت پسماندها عملکرد ضعیفی داشته و در بعضی از شهرها بازیافت و تفکیک زباله پیشرفت خاصی نداشته است. به همین دلیل از مزایا و درآمد این طلای کثیف غافل مانده‌اند.

راهکارهای نوین سازمان مدیریت پسماند مشهد

با رواج فضاهای مجازی و افزایش محبوبیت آن‌ها میان مردم، راهکاری نوین برای خرید بازیافت مشهد ارائه شد. سامانه‌های آنلاین با عملکردی مشابه اپلیکیشن اسنپ میان شهروندان محبوب شدند. این سامانه‌های آنلاین با رفع محدودیت‌ روش‌های قدیمی مانند مراکز جمع‌آوری بازیافت، خودروهای شهرداری، مزیت‌های فراوانی را برای شهروندان و سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری مشهد فراهم کرد.

کیفیت مواد بازیافتی و درصد بازگشت آن‌ها به چرخه تولید به کیفیت تفکیک زباله از مبدا وابسته است. این اپلکیشن‌های آنلاین وظیفه دارند با افزایش کیفیت تفکیک زباله از مبدا در مشهد، درصد بازگشت پسماندها به چرخه تولید را افزایش دهند.

نمونه اولیه سامانه‌های آنلاین بازیافت شهرداری مشهد

اولین نمونه آزمایشی این سامانه‌ها در سال 1399 در منطقه 9 مشهد اجرا شد. این طرح اولیه با دریافت مجوز جمع‌آوری ضایعات مشهد از شرکت‌های معتبر فعالیت خود را میان مردم آغاز کرد. با دستیابی به نتایج مطلوب از این طرح اولیه و بررسی مشکلات آن، سامانه‌های جدید و بهینه‌تری در این راستا فعالیت خود را از سر گرفتند.

سازمان مدیریت پسماند مشهد

راهنمای تفکیک زباله از مبدا در مشهد

تفکیک زباله از مبدا در حال حاضر بهترین و موثرترین روش برای بازیافت و کاهش حجم زباله‌ها است. توصیه بیشتر فعالان این حوزه، ارائه آموزش‌های مختلف در مورد تفکیک زباله از دوران کودکی و ایجاد عادت در تولید زباله کمتر است. در این صورت می‌توان به آینده‌ای سبز و شهروندان دوستدار محیط زیست امیدوار بود. سازمان مدیریت پسماند مشهد فعالیت‌های مختلفی را برای فرهنگ سازی در مود تفکیک زباله از مبدا، در سراسر شهر انجام داده است.

اولین قدم در خرید بازیافت مشهد، تفکیک پسماندهای خشک و تر است که با شناخت کامل انواع ضایعات به دست می‌آید. این فرایند بسیار آسان بوده و تنها به تعداد کیسه یا سطل زباله نیاز دارد. یکی از ابتدایی‌ترین اقدامات در این زمینه، تفکیک زباله‌های تر از پسماند خشک است. علاوه بر این شهروندان می‌توانند با کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، تفکیک‌های جزئی‌تری داشته باشند. در این صورت کیفیت بازیافت و تولید کالاهای مجدد افزایش پیدا می‌کند. از دسته‌بندی‌های تفکیک زباله می‌توان به کاغذ، مقوا، شیشه، پلاستیک، چوب و چرم، فلزات، پارچه، زباله‌های سمی و خطرناک و کمپوست اشاره کرد.

سامانه‌های آنلاین بازیافت شهرداری مشهد

اکو یکی از سامانه‌های آنلاین خرید پسماندهای خشک قابل بازیافت از شهروندان شهر مقدس مشهد است. این اپلیکیشن با ارائه خدمات مختلف، محدودیت‌های موجود در روش‌های سنتی را از بین برده و تلاش می‌کند تا آمار مشارکت شهروندان را بالا ببرد. این اپلیکیشن با دریافت مجوز جمع‌آوری ضایعات مشهد، فعالیت خود را با ناوگان‌های زیادی آغاز کرده است. از مزایای فراوان این سامانه آنلاین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارائه قیمت بازیافت شهرداری مشهد
  • عدم وجود محدودیت زمانی و مکانی
  • تحویل بازیافت در محل
  • جلوگیری از قطع درختان
  • کسب درآمد از طلای کثیف 
  • ارائه آموزش‌های متنوع در زمینه بازیافت و تفکیک پسماندها
  • فرهنگ سازی

قیمت بازیافت شهرداری مشهد

اطلاع از قیمت پسماندها هنگام خرید بازیافت اهمیت بسیار بالایی دارد. پسماندها بر اساس جنس و نوع قیمت‌گذاری می‌شوند. به عنوان مثال ضایعات فلزی از ارزش بالایی برخوردارند. علاوه بر این ضایعات الکتریکی دارای فلزات گران‌بهایی مانند طلا و مس هستند که قیمت بالاتری دارند. در حال حاضر پسماندها دارای دو تعرفه مختلف هستند. یکی از این تعرفه‌ها مختص به روش‌های سنتی سازمان مدیریت پسماند مشهد است. سامانه‌های آنلاین بازیافت تعرفه متفاوتی دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت بازیافت شهرداری مشهد کافی است هنگام ثبت درخواست خود در اپلیکیشن اکو، گزینه استعلام قیمت پسماند را انتخاب کرده و هزینه هر نوع پسماند را بر حسب کیلوگرم مشاهده کنید.

خرید بازیافت مشهد با اکو بازیافت

آینده سبز و عاری از هرگونه آلودگی در دست انسان‌ها است. کره زمین خانه دوست داشتنی ما بوده و با فعالیت‌های مخرب اخیر انسان‌ها نیاز به مراقبت دارد. برای کسب نتیجه‌ای مطلوب و نجات این خانه، هر فرد در قبال عملکرد و زباله‌های تولیدی خود مسئول است. علاوه بر محیط زیست و شهری پاکیزه، شهروندان می‌توانند از طریق این پسماندها به کسب درآمد برسند. اپلیکیشن بازیافت اکو یکی از راهکارهای ارائه شده برای پاسخ به این نیازها است.

سامانه آنلاین اکو، با ارائه روش‌های نوین، شهروندان را برای مشارکت بیشتر در زمینه بازیافت و تفکیک زباله از مبدا تشویق می‌کند. سازمان مدیریت پسماند مشهد با ارائه مجوزهای رسمی این اپلیکیشن را به رسمیت شناخته و به شهروندان توصیه می‌کند برای تحویل و خرید بازیافت مشهد به این سامانه مراجعه کنند.

پذیرای دیدگاهتون هستیم