Skip to main content

روزانه میلیون­‌ها تن مواد پلاستیکی پس از مصرف در طبیعت جمع آوری می‌­شود که به دلیل برنگشتن به چرخه بازیافت باعث آلودگی محیط زیست می‌­شود. ساختار شیمیایی این مواد به گونه­‌ای است که هیچ میکروارگانیسمی نمی‌­تواند آن­‌ها را به طور بهینه تجزیه کند. یعنی این مواد در طبیعت ماندگاری طولانی دارند.
متأسفانه به دلیل حجم بالای مواد پلاستیکی مورد استفاده به ویژه در صنعت بسته بندی، آسیب‌­های ناشی از این مواد در جوامع شهری بیشتر از مناطق روستایی است. این موضوع اهمیت بازیافت پلاستیک مشهد و حضور سازمانی مثل اکو، برای مدیریت این پسماندها و حفظ محیط زیست در شهر مشهد را نشان می­‌دهد.

پلاستیک­‌ها به راحتی در مکان‌­های مختلف دفن می‌­شوند و آسیب زیادی به سلامت انسان و چرخه اکولوژیکی وارد می­‌کند. اگر پلاستیک­‌ها در کنار زباله‌­های دیگر دفن شوند به دلیل سبکی و چگالی کم باعث ایجاد شکاف و منافذ در محل­‌های دفن زباله می‌­شوند و مشکلات متعددی را به دنبال خواهد داشت.

خبر مهم: اکو در نیشابور نیز افتتاح شد، بازیافت آنلاین در نیشابور با اکو

بازیافت بهتر با خرید پلاستیک بازیافتی مشهد

اگر چه بازیافت ظروف پلاستیکی آسان به نظر می­‌رسد؛ اما مهم است که ابتدا بدانیم چه نوع پلاستیکی را می­‌توان بازیافت کرد. پلاستیک­‌ها فرمول‌­های مختلفی دارند و قبل از بازیافت باید برای تولید محصولات جدید تنظیم شوند. پلاستیک­‌های مخلوط را می‌­توان بازیافت کرد اما به اندازه پلاستیک‌­های مرتب شده ارزشمند نیستند.

روزانه صدها پلاستیک برای اولین بار استفاده می­‌شوند. بسیاری از پلاستیک‌­ها از نظر شیمیایی ناسازگار هستند و توانایی ذوب شدن آسان و تبدیل شدن به مواد دیگر را ندارند. مرحله جداسازی بسیار مهم بوده و این جداسازی باید حتی بر اساس رنگ با دقت انجام شود و اگر این جداسازی بیشتر انجام شود؛ سود بازیافت بیشتر و پلاستیک بازیافتی بهتر می­‌شود. خرید پلاستیک بازیافتی مشهد راهی کاربردی و اساسی برای حفظ منابع و محیط زیست بوده که سازمان اکو این مسئولیت بزرگ را برعهده گرفته است.

مراحل بازیافت پلاستیک مشهد چیست؟

در این بخش به مراحل بازیافت پلاستیک مشهد می­پردازیم:

جمع آوری زباله‌­های پلاستیکی

پلاستیک­‌ها در اشکال مختلف از جمله ظروف پلاستیکی، شیشه مربا، بطری، کیسه‌­های پلاستیکی و پلاستیک‌­های بزرگ صنعتی در دسترس هستند. این­ موارد فقط بخش کوچکی از پلاستیکی هستند که ما را احاطه کرده­‌اند. تعدادی مرکز جمع آوری پلاستیک وجود دارد و حتی برخی افراد جمع آوری مواد پلاستیکی را به عنوان راه درآمد خود انتخاب کرده­‌اند و این به دلیل در دسترس بودن و ماهیت این مواد است.

حجم زیادی از پلاستیک جمع آوری شده و به مناطق ذخیره سازی ویژه فرستاده می­شود، جایی که مواد پلاستیکی نیز بسته بندی می­‌شوند و به کارخانه‌­های فرآوری پلاستیک ارسال می‌­شوند. متاسفانه همه کشورها ظرفیت کافی برای بازیافت پلاستیک را ندارند و تنها چند کشور در حال توسعه قادر به انجام این کار هستند. این به این معنی است که زباله­‌های پلاستیکی هنوز یک مشکل بزرگ در بسیاری از کشورها هستند.

طبقه بندی و مرتب سازی مواد پلاستیکی

فرآیند واقعی بازیافت مواد پلاستیکی زمانی آغاز می‌­شود که بر اساس رزین و رنگ آن­‌ها طبقه بندی شوند. علاوه بر این، این فرآیند برای اطمینان از حذف تمام آلاینده­‌ها استفاده می‌­شود. انواع خاصی از ماشین­‌ها وجود دارد که برای جداسازی پلاستیک‌­های دارای رزین استفاده می‌­شود. سپس محل بازیافت مواد را طبق نماد و نشان درج شده طبقه بندی می­‌کند.

برش به قطعات کوچک

پس از طبقه­‌بندی مواد پلاستیکی، نوبت به مرحله سوم از مراحل بازیافت پلاستیک مشهد که برش آن‌ها به قطعات کوچک است؛ می‌­رسد. بطری­‌های پلاستیکی یا ظروف پلاستیکی به قطعات بسیار کوچک تقسیم می­‌شوند. انواع سنگین یا سبک‌­تر این مواد نیز توسط ماشین‌­های مخصوص جدا می­‌شوند. فرآیند جداسازی به جلوگیری از کنار هم قرار گرفتن انواع مواد پلاستیکی کمک می­‌کند. برای ساخت محصولات مختلف از انواع مواد پلاستیکی استفاده می‌­شود.

شستشو و تمیزکاری

در مرحله بعد بازیافت پلاستیک مشهد، قطعات پلاستیکی به طور کامل با مواد شوینده شسته می‌­شوند تا هرگونه سموم و آلودگی از بین برود. پس از اتمام فرآیند تمیز کردن، قطعات تمیز شده از تجهیزات مخصوصی عبور داده می­‌شوند که در آن انواع پلاستیک‌­های رزینی با دقت بیشتری جدا می‌­شوند. در نهایت قطعات پلاستیکی در معرض حرارت قرار می‌گیرند تا خشک شوند.

ذوب کردن

قطعات کوچک خشک شده از مواد پلاستیکی ذوب می­‌شوند. می‌­توان پلاستیک‌­ها را ذوب کرد و پس از ذوب به دانه­‌های بسیار ریز تبدیل کرد. فرآیند ذوب تحت دماهای تنظیم شده و کنترل شده انجام می­‌شود. تجهیزات ویژه‌ای نیز وجود دارد که این قطعات را بدون از بین رفتن ذوب می­‌کند.

ساخت قطعات قرصی شکل پلاستیکی

پس از مرحله ذوب، قطعات پلاستیکی به شکل قرص و فشرده می‌­شوند. در این مرحله، قرص‌­های موجود به راحتی قابل استفاده مجدد یا تبدیل به انواع دیگر محصولات پلاستیکی هستند. مواد پلاستیکی به همین شکل به شرکت‌های تولیدکننده محصولات پلاستیکی منتقل می‌­کنند تا دوباره طراحی شوند و برای ساخت انواع دیگر محصولات پلاستیکی استفاده شوند.

بیشتر بخوانیم: چگونه با بازیافت بطری به محیط زیست کمک کنیم؟

بهترین روش بازیافت پلاستیک

مناسب‌­ترین شرایط و بهترین روش بازیافت پلاستیک برای یک مرکز بازیافتی موادی است که فقط از یک نوع پلاستیک ساخته شده باشد. زباله­‌های خانگی معمولا مخلوطی از مواد مختلف بوده که شامل انواع پلیمرها و مواد غذایی و… می­‌شود. چنین موادی برای بازیافت مناسب نخواهند بود.

ساده‌­ترین راه برای جداسازی این ترکیبات مختلف جداسازی آن‌ها در محل توسط خود افراد است. اعداد روی برخی از محصولات به ویژه بطری­‌های پلاستیکی برای این منظور تعبیه شده و بر اساس نوع پلیمر شماره‌گذاری می‌­شوند.

برای بازیافت پلاستیک مشهد به نماد مثلثی (با سه فلش خمیده) که روی مواد پلاستیکی درج شده است؛ دقت کنید. داخل این نماد عدد یا زیر آن حروفی نشان می‌دهد. هر بطری یا ظرف پلاستیکی دارای علامت بازیافت است. این علامت شماره یک تا 7 بوده که توسط یک مثلث احاطه می‌شود.

این اعداد اطلاعات زیادی را در مورد سمیت مواد شیمیایی مورد استفاده در پلاستیک، توانایی پلاستیک در نشت این مواد شیمیایی، توانایی آن‌ها در تجزیه زیستی و در نتیجه ایمنی پلاستیک‌­ها ارائه می­‌دهد. اعداد 1، 2، 4 و 5 انتخاب‌­های ایمن‌­تر هستند و از پلاستیک‌های درجه6،3و 7 اجتناب کنید. (پلاستیک­‌های شماره 7 می­‌توانند کمپوست شوند.)

بازیافت ظروف پلاستیکی با سازمان اکو

وجود پلاستیک در زندگی ما علاوه بر مزایا، دارای معایبی هم است. پلاستیک می­‌تواند باعث آلودگی در طبیعت شود و اثرات این اتفاق می‌­تواند انسان و محیط زیست را به خطر بیندازد. همچنین، اگر پلاستیک‌ها به درستی مدیریت نشوند؛ ساخت پلاستیک­‌های جدید می­‌تواند منابع را هدر دهد؛ بنابراین استفاده مجدد و بازیافت پلاستیک برای جلوگیری از ضایعات منطقی و الزامی است. اکو یک سازمان محیط زیستی فعال در زمینه بازیافت پلاستیک مشهد و حفظ محیط زیست است. علاقه‌­مندان می‌­توانند با اکو مشهد به نگهداری از منابع کشور کمک کنند.

6 نفر در مورد این مقاله صحبت کردن

 • بهناز مظفّری گفت:

  سلام. روزی یکبار ماشینی برای جمع آوری زباله های خشک به کوچه ی ما می آید و ما به آنها تحویل می‌دهیم.فقط یک خانه از کوچه ی ما ماشین اکو جلوی آن توقف می کند که کنجکاو شدم. تفاوت را بفرمائید لطفاً

  • سامانه اکو گفت:

   درود بهناز عزیز
   وقتتون بخیر
   سامانه جمع آوری بازیافت اکو، یک سامانه تمام هوشمند است و جمع آوری بازیافت‌ها از طریق ثبت درخواست در اپلیکیشن و یا تماس با شماره 05131686 انجام می‌شود.
   ممنون می‌شیم درخواستتون رو از طریق موارد ذکر شده ثبت کنید.

 • نادرصباغی گفت:

  کاربسیارارزشمندیست فقط اگرنیروهایتان راارائه کنیدممنونم همه چی عالی وخوب

 • Ghazal Taghiabdi گفت:

  سلام . میشه لطفا در سامانه اعلام کنید که چطور زباله ها را در خانه تفکیک کنیم . آخه راننده که میاد من هر جور تفکیک میکنم باز ایراد میگیره . مثلا من بطری ها رو جدا میکنم ، بعد مثلا نایلون رو با ظرف پلاستیکی یک بار پصرف گذاشتم ، گفت تفکیک نکردی .

 • امیر رضا ایران منش گفت:

  سلام از وقتی که با این برنامه آشنا شدم پلاستیک در خانه کم تر شده

 • قاسمی گفت:

  ممنون میشم اگه درشهرجدیدگلبهارهم فعالیت داشته باشین چون مامجبوریم بازیافت روبه مشهدبیاریم واین کاربرامون خیلی دشواراست

پذیرای دیدگاهتون هستیم