Skip to main content

بازیافت قطعات و لوازم الکترونیکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در صورتی که قطعات الکتریکی به خوبی بازیافت نشوند، آسیب‌های شدید و جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد خواهند کرد. در حال حاضر بستر مناسب برای خرید و تحویل انواع پسماند‌های قابل بازیافت به وجود آمده است که به واسطه آن شما می‌توانید زباله‌های خانگی خود را در سریعترین زمان به مراکز مرتبط با ایستگاه‌های بازیافت تحویل دهید.
اپلیکیشن بازیافت اکو به عنوان یک پلتفرم جامع در زمینه بازیافت الکترونیک مشهد در سطوح گسترده آماده خدمات‌رسانی به شهروندان و سازمان‌های مشهد است. در صورت وجود هرگونه پسماند الکترونیک می‌توانید اپلیکیشن اکو را نصب کرده و درخواست خود را ثبت کنید تا در سریعترین زمان پردازش شده و ماشین پسماند قابل بازیافت به محل مورد نظر شما اعزام شود.

مقاله کاربردی: هر آنچه درباره سازمان مدیریت پسماند مشهد باید بدانیم

روش های بازیافت قطعات الکترونیک

در ادامه انواع روش‌های بازیافت قطعات الکترونیک مشهد را مورد بررسی قرار می‌دهیم و مزایا و معایب هر یک را نیز ذکر خواهیم کرد.

قالکاری با مس و الکترولیز

یکی از روش‌های رایج بازیافت لوازم الکتریکی مشهد، قالکاری با مس و الکترولیز است. با استفاده از این روش فرایند جداسازی فلزات با ارزش از انواع قطعات الکترونیکی و خالص‌سازی آن‌ها به طور کامل انجام می‌شود. البته با اعمال تغییرات جزئی می‌توان از این روش در حجم کار گاهی هم استفاده کرد.

این روش قالکاری بیشتر برای بازیافت پسماند‌های الکترونیک انبوه و با حجم بالا استفاده می‌شود. یکی از فرایند‌های قابل اهمیت در این روش بازیافت جداسازی طلا از قطعات الکترونیکی مثل برد‌های موبایل و کامپیوتر است.

مراحل اجرای قالکاری با مس و الکترولیز

در مرحله اول بازیافت ضایعات الکترونیکی با روش قالکاری مس و الکترولیز ابتدا تمام ضایعات الکترونیکی قبل از تفکیک در کوره قالکاری قرار می‌گیرند. در این کوره ضایعات همراه با مس ذوب می‌شوند و از مواد حاصله شمش و قرص‌های مسی ساخته خواهد شد.

سپس قرص‌ها و شمش‌های مسی در دستگاه الکترولیز قرار می‌گیرند تا تسویه شوند. در طی این فرایند پودر مس در کف الکترولیت ته نشین خواهد شد. مرحله بعد پودر مس ذوب شده و مجددا فرایند قالکاری شروع می‌شود. در مرحله بعد قطعات فلزی با ارزش مثل طلا از ضایعات الکترونیکی جدا می‌شوند. همچنین برای جداسازی بهتر قطعات با ارزش از ضایعات الکترونیکی، استفاده از تیزاب و اسید کاری موثر است.

مزایا و معایب روش قالکاری با مس و الکترولیز

یکی از مهمترین مزایای بازیافت الکترونیک مشهد با روش قالکاری مس و الکترولیز، سازگاری این فرآیند با محیط زیست است. همچنین بازدهی بالا و تولید حداقل پسماند نیز از دیگر مزایای این روش به حساب می‌آید. علاوه بر این موارد یکی دیگر از مزایای اصلی این روش قابلیت استفاده از آن در حجم‌های انبوه صنعتی است.

به عنوان یکی از معایب این روش باید به پرهزینه بودن آن اشاره کنیم که ممکن است به این علت در شرایطی مقرون به صرفه نباشد. همچنین استفاده از این روش بیشتر برای ضایعات الکترونیکی انبوه در حجم بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. باید بدانید که این روش انرژی زیادی را مصرف می‌کند و همچنین فرایند جداسازی فلز‌های با ارزش در فرایند بازیافت پسماند الکترونیک معمولا زمان بر خواهد بود.

قالکاری با سرب و کوپلاسیون

یکی دیگر از روش‌های بازیافت قطعات الکترونیک مشهد، قالکاری با سرب و کوپلاسیون است.

با استفاده از این روش ابتدا ضایعات الکترونیکی با اکسید سرب مخلوط و ذوب می‌شوند و طی این فرایند قرص‌ها و شمش‌های سربی تولید خواهند شد. با استفاده از این روش نیز می‌توان فلزات گرانب‌هایی مثل طلا و نقره را از ضایعات الکترونیکی جدا کرد.

مراحل اجرای قالکاری با سرب و کوپلاسیون

در مرحله اول این روش بازیافت لوازم الکتریکی مشهد، ابتدا ضایعات الکترونیکی بر اساس نوع و جنس خود تفکیک شده و سپس فرایند پیرولیز آغاز می‌شود. حالا ضایعات تفکیک شده با اکسید سرب مخلوط می‌شوند و در یک کوره قالکاری ذوب خواهند شد تا با استفاده از مواد حاصل شده بتوان قرص‌ها و شمش‌های سربی تولید کرد. همچنین طی این فرایند فلزات با ارزش و گرانب‌ها نیز به واسطه تیزاب و فرایند اسید کاری از ضایعات فلزی جدا می‌شوند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با روش‌های مختلف تحویل پسماند در مشهد

مزایا و معایب قالکاری با سرب و کوپلاسیون

مزیت اصلی این روش بازیافت ضایعات الکترونیکی، سرعت بالا است. با استفاده از این فرایند می‌توان با سرعت بیشتری فرایند بازیافت الکترونیک مشهد را انجام داد. همچنین هزینه قالکاری با سرب و کوپلاسیون به نسبت پایین‌تر از روش قبلی است و به همین واسطه می‌توان به عنوان یک گزینه مقرون به صرفه‌تر روی آن حساب کرد. برخلاف روش قالکاری با مس و الکترولیز، این روش برای حجم ضایعات الکترونیکی متوسط مناسب بوده و در سطح کارگاهی و صنعتی گزینه مناسبی به حساب می‌آید.

به عنوان مهم‌ترین عیب قالکاری با سرب و کوپلاسیون باید به تولید آلودگی اشاره کنیم. در واقع به واسطه وجود سرب در طی فرآیند بازیافت الکترونیک مشهد با این روش، مواد سرطان زایی تولید خواهد شد که می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.

هیدرومتالورژی

روش هیدرومتالورژی جزو روش‌های بازیافت قطعات الکترونیک مشهد است که به واسطه مواد شیمیایی انجام می‌شود. در این روش بعد از خرد و آسیاب شدن پسماند‌های الکترونیکی، پسماند‌ها با مواد شیمیایی مثل تیزاب و اسید نیتریک مخلوط می‌شوند و پس از فرآیند جداسازی فلزات با ارزش، فرایند بازیافت الکترونیک مشهد صورت می‌گیرد.

مراحل اجرای هیدرومتالورژی

روش هیدرومتالورژی ابتدا قطعات فلزی با ارزش از پسماند الکترونیک جدا می‌شود. سپس ضایعات الکترونیکی درون دستگاه آسیا قرار داده می‌شوند. در این مرحله نیز با استفاده از روش جداسازی مغناطیسی آهن از دیگر پسماند‌های الکترونیک جدا خواهد شد. سپس ضایعات آسیاب شده درون اسید قرار می‌گیرند و طلا و نقره از آن‌ها جدا می‌شود. در آخر با استفاده از تیزاب، پلاتین و طلا نیز از قطعات جدا خواهند شد.

مزایا و معایب هیدرومتالورژی

مزیت اصلی این روش امکان بازیابی و جداسازی فلزات با ارزش و مهم از بازیافت الکترونیک مشهد در مرحله اول است. در واقع همان‌طور که در بخش قبل اشاره کردیم با استفاده از مواد شیمیایی مختلف در مرحله اول تمام فلزات با ارزش به دقت از قطعات الکترونیکی جدا خواهند شد. این روش معمولا برای بازیافت پسماند الکترونیک با حجم کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در این روش بازیافت، در مقایسه با دیگر روش‌های ذکر شده انرژی کمتری مصرف خواهد شد.

عیب اصلی روش بازیافت هیدرومتالورژی تولید انبوه پسماند و پساب است. حساب تاثیرات مخربی را بر محیط زیست دارد و به همین واسطه ایمن‌سازی و دفع مواد حاصله باید به بهترین شکل انجام شد. همچنین اجرای این فرآیند بازیافت مستلزم وجود مواد اسیدی و شیمیایی کافی است.

درخواست بازیافت لوازم الکتریکی مشهد

در این مطلب به بررسی روش‌های بازیافت قطعات الکترونیک مشهد پرداختیم و همچنین به شما گفتیم که هر یک از شیوه‌های بازیافت ضایعات الکترونیکی چه مزایا و معایبی دارند. همین حالا می‌توانید اپلیکیشن اکو را نصب کرده و درخواست خرید ضایعات الکترونیکی مشهد خود را ثبت کنید. درخواست شما در سریع‌ترین زمان پردازش شده و به منظور تحویل بازیافت الکترونیک مشهد، ماشین حمل ضایعات به ایستگاه‌های بازیافت در محل مورد نظر شما حضور پیدا می‌کند.

پذیرای دیدگاهتون هستیم