Skip to main content

اکثر افراد از اهمیت بازیافت پسماند خشک و تر باخبر هستند. در دنیای امروزی سرعت تولید زباله به مراتب بیشتر از سرعت بازیافت و دفع آن است. از مزایای بازیافت پسماندها می‌توان به استفاده کمتر از مواد خام و کاهش ورود زباله و پسماند به محیط زیست اشاره کرد.
برای افزایش سرعت و سهولت روند بازیافت توصیه می‌شود که افراد در خانه به تفکیک پسماند قابل بازیافت بپردازند. شناسایی محصولات قابل بازیافت و تفکیک آن‌ها یکی از دغدغه‌های مهم دوستداران محیط زیست است. در ادامه به بررسی چک لیست مواد قابل بازیافت و نحوه خرید پسماند قابل بازیافت پرداخته‌ایم.

چه پسماند‌هایی قابل بازیافت هستند؟

در ادامه فهرستی از محصولات قابل بازیافت و غیرقابل بازیافت تهیه کرده‌ایم که با مطالعه آنها می‌توانید برای خود چک لیستی از پسماندهای قابل بازیافت درست کنید و مواد مختلف را بر اساس آن طبقه بندی نمایید. این محصولات قابل بازیافت شامل پسماندهای کاغذی، فلزی، شیشه‌ای، پارچه‌ای و پلاستیکی می‌شوند. البته به خاطر داشته باشید که گروه خاصی از کاغذها و پلاستیک‌ها قابل بازیافت نیستند.

بازیافت کاغذ

بازیافت کاغذ در مشهد با اکو

تقریبا اکثر پسماندهای کاغذی قابلیت بازیافت دارند. همه افراد از انواع کاغذ قابل بازیافت مانند روزنامه‌ها، کارتن‌های مقوایی، مجلات و دفتر آگاه هستند. اما جالب است که برخی از پسماندهای خشک کاغذیی قابل بازیافت نیستند. از این محصولات غیر قابل بازیافت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاغذ کادو: کاغذ کادوهای براق، اکلیلی، و فویلی برخلاف تعداد زیادی از این محصولات قابل بازیافت نیستند.
  • کتاب‌ها: چسب موجود در کتاب‌ها، در روند تولید خمیر کاغذ اختلال به وجود می‌آورد و باعث هدر رفتن تعداد زیادی کاغذ می‌شود.
  • کاغذهای ریز شده: این نوع از پسماند قابل بازیافت نیستند زیرا کاغذ ریز شده طول الیاف کمی دارد و گزینه‌ی مناسبی برای بازیافت و تولید دوباره کاغذ نیست.
  • نوار چسب: همانند کتاب‌ها، چسب موجود در نوارچسب‌ها مانع روند تولید خمیر کاغذ می‌شود.
  • دستمال کاغذی: دستمال کاغذی برخلاف تصور عموم غیر قابل بازیافت است. دستمال‌های کاغذی خود از پسماند خشک به وجود می‌آیند و این موضوع باعث کوتاه‌تر شدن فیبرهای تولید کننده آن می‌شود. همچنین مصارف این دستمال کاغذی‌ها یک دلیل دیگر برای بازیافت نکردن آن‌ها است.
  • لیوان قهوه: لایه خارجی این لیوان‌ها از کاغذ بوده اما لایه درون آنها از موم پوشیده شده اند تا ضد آب شوند. موم استفاده شده در فرایند ضدآب کردن مانع بازیافت این پسماندهای خشک می‌شود.

بیشتر بخوانیم: با اکو سامانه هوشمند بازیافت در شهرداری مشهد بیشتر آشنا شویم!

پسماند شیشه

از آسان‌ترین انواع پسماند قابل بازیافت می‌توان به شیشه اشاره کرد. در بازیافت شیشه انرژی مصرفی نسبت به تولید دوباره، 50 درصد صرفه جویی می‌شود. این انرژی صرفه جویی شده توان روشن کردن یک لامپ 100 واتی را به مدت 4 ساعت دارد. همچنین این فعالیت در کاهش آلودگی هوا و آب تاثیرگذاراست. تمام بطری‌های سبز و قهوه ای رنگ  و ظروف شیشه‌ای قابل بازیافت هستند. از انواع پسماند غیرقابل بازیافت شیشه می‌توان به حباب لامپ‌ها، شیشه شکسته جلو اتومبیل، ظروف پیرکس، شیشه‌های آزمایشگاهی و طبی، آینه، شیشه تلویزیون اشاره کرد.

پسماند فلزی قابل بازیافت

قوطی‌های رب و کنسرو، لوازم فلزی آسپزخانه، فویل آلومینیوم، قوطی اسپری فلزی، شیرآلات فلزی از دسته پسماند خشک قابل بازیافت هستند. قوطی‌های آلومینیومی ارزش بازیافت بالایی دارند. برخلاف محصولات تولیدی از پسماندهای دیگر، قطعات آلومینیومی با خطر افت کیفیت رو به رو نمی‌شوند. دقت داشته باشید که قوطی‌ها و فویل‌های فلزی پیش از تحویل باید تمیز شده باشند. بازیافت آلومینیوم و استیل باعث صرفه جویی 95 و 75 درصدی در انرژی می‌شود.

بازیافت پسماند پارچه‌ای

از انواع پسماند قابل بازیافت منسوجات می‌توان به لباس‌های مستعمل و کهنه، وسایل پارچه ای، کیف و کفش و وسایل چرمی اشاره کرد. پس از جمع آوری این پسماندها، در سه گروه مختلف قابل استفاده، فیبر و دستمال تقسیم می‌شوند. اکثر پارچه‌ها و پوشاک خانگی قابلیت بازیافت را دارند بنابراین از دور ریختن این پسماندها جلوگیری کنید و آنها را نسوزانید. میتوایند این پسماند قابل بازیافت را در پلتفرم خرید پسماند قابل بازیافت مانند اپلیکیشن اکو بفروشید.

بازیافت پلاستیک

بازیافت پلاستیک در مشهد با اپلیکیشن اکو

به خاطر داشته باشید که تمامی پسماندهای پلاستیکی اطرافتان قابل بازیافت نیستند. کد بازیافت درج شده بر روی لوازم پلاستیکی امکان بازیافت شدن آن پلاستیک را نشان می‌دهد. این اعداد از یک تا هفت متغیر بوده و هر عدد بیانگر نوعی پلاستیک با ویژگی‌های متفاوت است. بازیافت پلاستیک اکثر مواقع ممکن نبوده و انواع خاصی قابل بازیافت هستند. شماره‌های گفته شده در دسته پلاستیک‌های قابل بازیافت قرار می‌گیرند.

  • PET, PETE : از رایج‌ترین پلاستیک‌ها بوده و در بیشتر بطری‌های آب و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. محصولات به دست آمده از بازیافت پسماندها، نباید در مجاورت مواد غذایی قرار بگیرند.
  • HDPE: پلاستیک سفتی است که برای تولید بطری‌های مواد شوینده، روغن، شیر، اسباب بازی و برخی کیسه‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. این پلاستیک‌ها از انواع پسماند قابل بازیافت هستند و می‌توان برای استفاده مجدد از آن‌ها استفاده کرد.
  • LDPE: پلاستیک‌های استفاده شده در کاورهای لباس‌ها، انواع کیسه‌های پلاستیکی، قوطی سس‌های فشاری نیز قابل استفاده مجدد هستند؛ اما همیشه نمی‌توان آن‌ها را بازیافت کرد.
  • PP: مواد تولیدکننده سطل‌ها، درپوش بطری‌های پلاستیکی، ظرف ماست، بسته بندی‌های مختلف مانند چیپس، انواع نی از پسماند خشک قابل بازیافت هستند. اما به خاطر داشته باشید که درصد کمی از این پلاستیک‌ها بازیافت می‌شوند.

پسماند قابل بازیافت در لوازم الکتریکی و اهمیت آن

بازیافت لوازم الکتریکی در مشهد با سامانه اکو شهرداری

همان طور که می‌دانید پسماندهای الکتریکی شامل سیم، کابل، پریز، لوازم کامپیوتر، تلفن و موبایل و موارد دیگری می‌شود. در ترکیبات این قطعات از فلزاتی مختلفی مانند مس، طلا، نقره، آلومینیوم، سرب و کادمیوم که هر دو مواد سنگین و خطرناکی هستند؛ استفاده شده است. هنگام بازیافت مدارها و بردهای الکترونیکی که در آن طلا به کار رفته است در بازیافت کابل و سیم، مواد دیگر از فلزات آلومینیوم و مس جدا می‌شوند. بازیافت نکردن مواد سمی موجود در این قطعات، افزایش آلودگی زیست محیطی به همراه دارد.

در ترکیبات این قطعات از فلزات مختلفی مانند مس، طلا، نقره، آلومینیوم، سرب و کادمیوم که هر دو مواد سنگین و خطرناکی هستند؛ استفاده شده است. هنگام بازیافت مدارها و بردهای الکترونیکی که در آن طلا به کار رفته است از سیم‌ها و کابل‌های ساخته شده از آلومینیوم و مس تفکیک شده و این فلزات گرانبها از مواد دیگر جدا می‌شوند.  بازیافت نکردن مواد سمی موجود در این قطعات، افزایش آلودگی زیست محیطی به همراه دارد.

پلتفرم خرید پسماند قابل بازیافت

برای تحویل پسماندهای جمع آوری شده خود کافی است به اپلیکیشن اکو، سامانه جمع‌آوری پسماند خشک مشهد، مراجعه کنید. پس از ورود به این اپلیکیشن با درخواست راننده در ساعتی معین، پسماندهای قابل بازیافت خود را تحویل بدهید. همان طور که مطالعه کردید این پسماندها می‌توانند شامل بطری‌های آب، کیسه‌های پلاستیکی، تیکه پارچه‌ها، قوطی‌های آلومینیومی و شیشه باشند. پس از تحویل پسماندها هزینه مربوط به خرید پسماند قابل بازیافت به کیف پول شما در اپلیکیشن اکو واریز می‌شود.

شناخت انواع مختلف پسماند قابل بازیافت

همان طور که متوجه شدید برای سرعت بخشی به روند بازیافت نیاز به شناسایی و تفکیک صحیح پسماند قابل بازیافت دارید. در مرحله اول پسماند خشک را از زباله تر تفکیک کنید؛ سپس به جدا کردن انواع مختلف پسماندهای خشک بپردازید. با توجه به نکات گفته شده کد بازیافت پسماندهای پلاستیکی خود را چک کنید و تا از قابلیت بازیافت پلاستیک آنها مطلع شوید. کاغذهای ریز شده را از کتاب‌ها جدا نمایید. پس از طی کردن فرایند تفکیک سازی و برای تحویل پسماندها به سامانه جمع‌آوری پسماند خشک مشهد مراجعه کنید. اکو در راستای بهبود زندگی شهروندان مشهدی، آلودگی محیط زیست، کاهش آمار زباله‌ها و صرفه جویی انرژی فعالیت می‌کند.

برای بازیافت پسماندهای مختلف همین حالا اپلیکیشن اکو را دانلود کنید

پذیرای دیدگاهتون هستیم