Skip to main content

همانطور که می‌دانید یکی از وظایف اجتماعی مهم هر شهروند، بازیافت پسماندها است. همۀ ما می‌دانیم که پلاستیک صدمات جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد می‌کند و باید بازیافت آن را جدی بگیریم. رایج‌ترین کالای پلاستیکی که تمام افراد با آن سروکار دارند، نایلون پلاستیکی است. اگر ساکن شهر مشهد هستید و می‌خواهید در سریعترین زمان نایلون‌های پلاستیکی مصرفی خود را به ایستگاه‌های بازیافت برسانید، بازیافت نایلون پلاستیکی با اپلیکیشن اکو مناسب‌ترین گزینه برای شما به حساب می‌آید.

در ادامه بیشتر درباره فرایند بازیافت نایلون پلاستیکی، اثرات مخرب عدم بازیافت پلاستیک و بهترین روش‌های بازیافت می‌پردازیم. همچنین در انتها به شما می‌گوییم که چرا استفاده از اپلیکیشن اکو بهترین روش برای ثبت درخواست‌های بازیافت است.

تاثیر مواد پلاستیکی بر محیط زیست

تاثیر بازیافت پلاستیک بر محیط زیست

یکی از مهمترین تاثیرات مخرب مواد پلاستیکی آلودگی دریا‌ها و صحرا‌ها است. در واقع با تجمع مواد پلاستیکی در صحرا و دریا‌ها، به مرور میکروپلاستیک‌ها به وجود می‌آیند و با ورود به چرخه تغذیه موجودات زنده صحرایی و دریایی، سبب انقراض آن‌ها می‌شوند. باید بدانید که تاثیر مخرب نایلون‌های پلاستیکی بر محیط زیست به صورت سالانه حدود ۱۵ درصد است. در واقع این مواد سبب انقراض و کم شدن جمعیت بخش عمده‌ای از موجودات دریایی و دوزیست می‌شوند.

به عنوان یکی دیگر از مهمترین تاثیرات مخرب مواد پلاستیکی و محیط زیست باید به آلودگی خاک اشاره کنیم. تجمع مواد پلاستیکی سبب تجزیه آن‌ها و آزاد شدن مواد سمی در خاک می‌شود. این مواد اکوسیستم خاک را به هم می‌ریزند و سبب اختلال در چرخه تغذیه حیوانات و همچنین رشد نامنظم گیاهان می‌شوند. در نتیجه بازیافت پلاستیک تاثیر بسزایی بر تداوم نسل موجودات زندگی دریایی و صحرایی دارد.

مراحل بازیافت نایلون پلاستیکی و پلاستیک‌جات

به طور کلی مراحل بازیافت نایلون پلاستیکی به طور کلی بازیافت پلاستیک به شرح زیر است:

جمع‌آوری و تفکیک ضایعات

در مرحله اول انواع پلاستیک‌ها از یکدیگر تفکیک می‌شوند و اختلال در فرآیند بازیافت به وجود نیاید. در واقع 4 نوع پلاستیک تخصص 3 نوع پلاستیک عمومی وجود دارد که هر یک از آن‌ها با توجه به ساختار مواد تشکیل‌دهنده خود، خاصیت و کاربردی دارند. بر این اساس برخی از این پلاستیک‌ها ناهمگن بوده و نمی‌توانند با یکدیگر ترکیب شوند. در مرحله جمع‌آوری و تفکیک، مواد پلاستیکی بر اساس میزان سختی و نوع خود از یکدیگر جدا می‌شوند.

آسیاب و خرد کردن

در این مرحله از فرایند بازیافت نایلون پلاستیکی باید مواد بازیافتی خرد شده و به پرک‌های کمتر از دو و نیم سانتی‌متر تبدیل شوند. در این مرحله با توجه به نوع مواد بازیافتی، به شیوه خاصی مواد مختلف را خرد می‌کنند. به منظور خرد و آسیاب کردن موادی از قبیل نایلون و سلفون پلاستیکی شیوه آسیاب چکشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شستشوی ضایعات پلاستیک

در مرحله بعدی بازیافت پلاستیک، باید مواد بازیافتی شستشو داده شوند تا هرگونه مواد غیر پلاستیکی از قبیل گرد و خاک و سنگ ریزه از آن‌ها جدا شود. معمولاً شستشوی مواد پلاستیکی بازیافتی به واسطه سانتریفیوژ و وان شستشو انجام می‌شود.

خشک کردن

در این مرحله از بازیافت نایلون پلاستیکی باید مواد پس از آسیاب شدن به طور کامل خشک و رطوبت زدایی شوند. خشک کردن مواد پلاستیکی بازیافتی به واسطه کانال‌های حرارتی مخصوص صورت می‌گیرد.

تولید گرانول

در آخرین مرحله از فرایند بازیافت پلاستیک، این مواد به گرانول تبدیل می‌شوند. گرانول پلاستیک بازیافتی برای تولید انواع محصولات پلاستیکی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طی این فرآیند به واسطه دستگاه گرانول ساز، مواد پلاستیکی ذوب شده و به دانه‌های ریز و استوانه‌ای شکلی تبدیل می‌شوند. در نتیجه گرانول پلاستیک بازیافتی برای تولید مواد دیگر مجددا مورد استفاده قرار می‌گیرد و به این شکل هم محصولات جدیدی تولید می‌شوند و هم آسیب جدی به محیط زیست وارد نمی‌شود.

به طور کلی این فرایند از بهترین روش‌های بازیافت پلاستیک به حساب می‌آید که در شرایط استانداردی انجام می‌شود.

روش‌های مختلف بازیافت نایلون پلاستیکی

به طور کلی سه روش اصلی برای بازیافت پلاستیک و همچنین بازیافت نایلون‌های پلاستیکی وجود دارد.

 • بازیافت مکانیکی
 • روش بازیافت شیمیایی
 • بازیافت انرژی پلاستیک

رایج‌ترین روش بازیافت پلاستیک، مکانیکی است. در طی فرایند بازیافت نایلون پلاستیکی به روش مکانیکی، مواد پلاستیکی به روش‌های مختلف خرد، آسیاب، ذوب و خشک می‌شوند. این روش به طور کامل در بخش قبل توضیح داده شد. دو روش دیگر بازیافت پلاستیک به روش شیمیایی و انرژی نیز مزیت‌های خاص خود را داشته و تا حد زیادی با محیط زیست سازگار هستند. ولی به طور کلی فرآیند بازیافت مکانیکی و فرآوری گرانول پلاستیک بازیافتی روش رایج و متداول‌تری است. در مقالات آینده به صورت تخصصی به بررسی بهترین روش‌های بازیافت پلاستیک می‌پردازیم.

خرید آنلاین ضایعات پلاستیک

خرید بازیافت پلاستیک توسط اکو

در حال حاضر اگر از ساکن شهر مشهد هستید به راحتی می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن اکو درخواست جمع‌آوری زباله‌های پلاستیکی خود را ثبت کنید. سامانه هوشمند مدیریت پسماند اکو در زمینه جمع‌آوری و خرید آنلاین انواع نایلون پلاستیکی بازیافتی فعالیت می‌کند و شما می‌توانید در ازای تحویل زباله‌های خانگی خود، مبلغ مشخصی را دریافت کنید. به منظور دانلود اپلیکیشن خرید بازیافت اکو مشهد می‌توانید از طریق همین سایت اقدام کنید.

بازیافت نایلون پلاستیکی در اکو مشهد

در حال حاضر سامانه هوشمند مدیریت پسماند اکو با در اختیار داشتن ۸ ماشین حمل زباله در سطح شهر مشهد روزانه حدود ۱۵۰۰ درخواست بازیافت را پردازش می‌کند. متوسط روزانه حدود ۶۰ تا زباله قابل بازیافت خانگی در مشهد تولید شده که حدود ۱۴ تن از آن‌ها بازیافت می‌شوند.

مجموعه اکو تا به امروز توانسته سهم زیادی در فرآیند بازیافت پلاستیک و بازیافت نایلون پلاستیکی در شهر مشهد داشته باشد. برای دانلود اپلیکیشن بازیافت اکو می‌توانید از طریق سایت اقدام کنید. همچنین از طریق تماس تلفنی با شماره 05131686 تماس بگیرید تا اکو در محل شما، بازیافت شما را دریافت کند.

تحویل در محل ضایعات پلاستیکی

ساعت فعالیت مجموعه اکو مشهد ۸ صبح تا ۸ شب است و در طی بازه زمانی شما می‌توانید درخواست خود را ثبت کنید تا از ساعت ۱ بعد از ظهر به بعد، زباله‌های خانگی از شما تحویل گرفته شود. وجود خدمات تحویل زباله‌های خانگی قابل بازیافت سبب شده تا پردازش درخواست سریع‌تر شود و شما بتوانید با صرف حداقل میزان هزینه و زمان، زباله‌های خانگی خود را به ایستگاه بازیافت برسانید.

دانلود اپلیکیشن خرید بازیافت اکو

در این مطلب سعی کردیم به صورت خلاصه فرآیند بازیافت نایلون پلاستیکی، بهترین روش‌های بازیافت پلاستیک، نحوه تولید گرانول پلاستیک بازیافتی و تاثیرات مخرب نایلون‌های پلاستیکی بر محیط زیست مورد بررسی قرار دهیم. همچنین ویژگی‌ها و اطلاعات کلی اپلیکیشن اکو مشهد توضیح داده شد. در صورت تمایل به دانلود اپلیکیشن خرید بازیافت اکو می‌توانید از طریق همین سایت آن را دریافت کنید و درخواست خرید آنلاین انواع نایلون پلاستیک بازیافتی خود را در برنامه ثبت کنید تا درخواست شما در سریعترین زمان پردازش شود.

2 نفر در مورد این مقاله صحبت کردن

 • علیرضا گفت:

  با سلام میخواستم بدونم چرا نه در سایت و نه در اپ قیمت خرید ضایعات رو به تفکیک اعلام نمی‌کنید.. مثلا هر کیلو مواد پلاستیکی رو چند از ما میخرید.. یا هر کیلو کارتن رو چند میخرید؟؟؟؟؟

  • سامانه اکو گفت:

   علیرضا سلام
   بعد از انتخاب آدرس در اپلیکیشن می‌تونید با لمس آیکون استعلام قیمت پسماند، از قیمت ها مطلع بشید.

پذیرای دیدگاهتون هستیم