Skip to main content

به طور کلی تاثیرات مخرب کارتن و کاغذ بر محیط زیست و همچنین مزایای بازیافت کارتن بر هیچ فردی پوشیده نیست. مسئولیت‌های اجتماعی همۀ ما شهروندان بازیافت است و باید به بهترین نحو از پس این مسئولیت بر بیاییم.
در حال حاضر ما در سازمان مدیریت پسماند اکو توانسته‌ایم بستر مناسبی را برای بازیافت کارتن مشهد فراهم کنیم. در این مطلب قصد داریم مروری بر دلایل بازیافت کارتن داشته باشیم و همچنین مراحل بازیافت کارتن را به اختصار مورد بررسی قرار دهیم.

همچنین به شما خواهیم گفت که با استفاده از ضایعات کارتن می‌توان چه محصولاتی را تولید کرد و همچنین در صورتی که قصد داشته باشید تا از قیمت ضایعات کاغذ و کارتن مشهد اطلاعات کافی به دست بیاورید، چطور باید از خدمات بازیافت با اکو در مشهد بهره‌مند شوید.  

مراحل بازیافت کارتن و کاغذ در مشهد

در ابتدا بیایید نگاهی به مراحل بازیافت کارتن داشته باشیم و متوجه شویم که فرایند بازیافت کارتن به چه صورت است.

جمع‌ آوری 

مرحله اول بازیافت کاغذ و کارتن، جمع‌آوری است. در مرحله جمع‌آوری بازیافت کارتن ابتدا ماشین‌های بازیافت کارتن‌ها و کاغذ‌های باطله را از شهرداری و سازمان‌های خصوصی مدیریت پسماند مانند مجموعه اکو دریافت می‌کنند. در نهایت طی فرآیند جمع‌آوری و بازیافت کارتن تمامی ضایعات توسط کامیون‌های مخصوص به کارخانه‌های بازیافت فعال انتقال داده می‌شوند.  

جداسازی 

مرحله بعدی جداسازی کارتن و کاغذ باطل است. در این مرحله انواع کاغذ‌ها و کارتون‌ها بر اساس جنس و نوع خود تفکیک می‌شوند و انواعی از کاغذ‌هایی که برای بازیافت مناسب نباشند از این چرخه خارج خواهند شد. برخی از کاغذ‌هایی که در فرایند جداسازی از چرخه بازیافت خارج می‌شوند، شامل کاغذ ساندویچ، دستمال توالت، کاغذ و کارتن‌های فرسوده و قدیمی و مواردی از این قبیل هستند.  

خمیر‌سازی 

در مرحله بعدی بازیافت کارتن وقت خمیرسازی است. در مرحله بازیافت کاغذ و کارتن تمام مواد تفکیک شده وارد دستگاه مخصوصی می‌شوند تا خرد شده و به ابعاد بسیار کوچک تقسیم شوند. بعد از اینکه ضایعات کاغذی خرد شدند حال به مرحله افزودن مواد شیمیایی می‌رسیم.

در این مرحله بازیافت کاغذ برای تبدیل شدن ضایعات به خمیر کاغذی مواد شیمیایی به آن‌ها افزوده می‌شود. این ماده شیمیایی لایه‌های مختلف کاغذ و کارتن را از همدیگر باز کرده و سبب تجزیه مواد کاغذی به سلولز می‌شود و در نهایت خمیر یکدستی تولید خواهد شد.

جالب است بدانید که در این مرحله فقط ۱۰ درصد خمیر سلولزی تولید می‌شود و حدود ۹۰ درصد آب و مواد شیمیایی حاصل خواهد شد. در واقع طی این فرایند همراه با آزادسازی آب، موادی از قبیل چسب و جوهر نیز از کاغذ و کارتن جدا می‌شوند.  

جوهر زدایی 

اگرچه در مرحله قبل از مراحل بازیافت کاغذ بخش زیادی از جوهر از مواد بازیافتی جدا می‌شود؛ اما مرحله جوهر زدایی مخصوص این فرآیند در نظر گرفته شده که طی آن خمیر کاغذی در یک ظرف بزرگ قرار داده شده و روی آب شناور می‌شود.

حال مواد شیمیایی مخصوصی را به خمیر کاغذ اضافه می‌کنند تا جوهر از آن جدا شود. سپس هوا به درون ظرف دمیده می‌شود تا مواد شیمیایی و خمیر کاغذی سریع‌تر با یکدیگر مخلوط شوند. مواد شیمیایی سبب جدا شدن انواع رنگ و جوهر از خمیر بازیافت شده و در نهایت یک خمیر کاغذی سفید رنگ و یکدست حاصل خواهد شد. این مواد شیمیایی اغلب شامل مواد اکسنده‌ای همچون پراکسید هیدروژن هستند.  

تولید محصولات کاغذی

مرحله بعدی بازیافت کارتن و کاغذ، تولید محصولات جدید است. در این مرحله بازیافت کاغذ خمیر مورد نظر وارد یک دستگاه غلطک می‌شود و در آنجا با تحمیل فشار ضخامت خمیر کم خواهد شد. همچنین در این مرحله به منظور تقویت رنگ کاغذ مقداری نشاسته و رنگ مخصوص به خمیر اضافه می‌شود.

طی این فرایند بازیافت کاغذ و کارتن، خمیری که در دستگاه قرار داده شد به مرور نازک شده و تبدیل به رول‌های کاغذی بزرگ می‌شود. همچنین طی این فرایند مقوا و کارتن هم تولید خواهد شد.  

برش زدن 

مرحله بعدی از دیگر مراحل بازیافت کارتن و کاغذ، برش زدن است. در این مرحله رول‌های کاغذ و کارتن تولید شده برای استفاده‌های مختلف به قطعات کوچکتری تبدیل می‌شوند. همچنین برای برش‌های بسیار کوچکتر از دستگاه‌های مخصوصی با دقت بالا استفاده می‌شود.   

بسته‌ بندی 

در مرحله بعدی بازیافت کاغذ و کارتن محصولات تولید شده در سایز‌های مختلف بسته‌بندی و روانه بازار می‌شوند. به طور معمول کاغذ و کارتن پس از هفت مرتبه بازیافت به کیفیت مطلوبی رسیده و آماده استفاده می‌شوند. اما برخی کاغذ‌ها بعد از این میزان بازیافت نیز همچنان کیفیت مرغوبی نداشته و به همین منظور بیشتر در در صنایع مختلف همانند تولید مقوا، بسته‌بندی محصولات مختلف از قبیل کفش و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سهم شما در این مراحل بازیافت کارتن و کاغذ، تحویل زباله‌های کاغذی خانگی خود به سازمان‌های مدیریت پسماند همچون اکو است. در صورت تمایل به همکاری در زمینه بازیافت با اکو در مشهد می‌توان از طریق اپلیکیشن اطلاعات کافی را در این زمینه بدست‌آوریم. همچنین در صورتی که مدیر یک شرکت یا ادارات خصوصی و دولتی هستید نیز می‌توانید به منظور بازیافت کاغذ ادارات مشهد اقدامات لازم در این زمینه به عمل‌آورید و نقش مهمی در طی فرایند بازیافت کارتن داشته باشید.  

تاثیر بازیافت کاغذ‌های باطله ادارات بر محیط زیست

تاثیر بازیافت کارتن و بازیافت کاغذ بر محیط زیست

تا اینجای کار به طور کامل با مراحل بازیافت کارتن آشنا شدید. در ادامه قصد داریم مزایای بازیافت کاغذ و کارتن را ذکر کنیم.  

حفظ منابع طبیعی برای نسل آینده 

از مهمترین مزایای بازیافت کاغذ و کارتن باید به حفظ منابع طبیعی برای نسل آینده اشاره کنیم. در واقع تمام درختان و جنگل‌های کشور یک سرمایه ملی هستند که به واسطه آن‌ها می‌توانیم انواع محصولات کاغذی را تولید کنیم. با توجه به آمار سالانه که مبنی بر از بین رفتن چندین کیلومتر مربع جنگل در سراسر کشور گزارش می‌شود، همه ما باید دست به دست هم بدهیم تا با جمع‌آوری و بازیافت کارتن می‌توانیم دین خود را به نسل آینده ادا کنیم و منابع غنی را برای آن‌ها به جا بگذاریم.  

جلوگیری از آلودگی هوا و محیط زیست 

استفاده از ضایعات کارتن برای بازیافت تاثیر بسزایی بر جلوگیری از آلودگی محیط زیست دارد. نباید یادمان برود که تمام جنگل‌ها ریه زمین هستند و به واسطه آن‌ها است که هوای پاک و سالمی را تنفس می‌کنیم. در نتیجه هر چه تعداد و وسعت درختان و جنگل‌های کشور بیشتر باشد، به نسبت آلودگی محیط زیست و هوا نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند و بالعکس؛ در صورتی که کاغذ‌های بازیافتی به صورت غیر اصولی در در مناطق مختلف دفن شوند، آسیب‌های جبران ناپذیری را به اکوسیستم هر منطقه وارد خواهند کرد.  

جلوگیری از گرم شدن کره زمین 

جمع‌آوری و بازیافت کارتن سبب جلوگیری از گرم شدن کره زمین می‌شود. در واقع زمانی که زباله‌ها در زمین دفن شود مقدار زیادی گاز متان را تولید خواهند کرد. گاز متان سبب افزایش گرمای کره زمین و در نهایت از بین رفتن لایه ازون می‌شود.
علاوه بر این موضوع مهم و حیاتی گاز متان تا حد زیادی امکان آتش‌سوزی در مناطق مختلف را نیز افزایش می‌دهد. در آخر باید بدانید که قطع بی‌رویه درختان و از بین بردن جنگل‌های کشور به منظور تولید محصولات کاغذی نیز در گرم شدن کره زمین و در راستای آن افزایش احتمال بروز بلایای طبیعی تاثیر بسزایی دارد.  

کاهش ورود آلاینده‌ ها به محیط زیست 

بازیافت کارتن سبب کاهش ورود آلاینده‌ها به عنوان زباله در محیط زیست می‌شود. به زبان ساده‌تر زمانی که بیش از دفن زباله‌های کاغذی بازیافت صورت بگیرد، به نسبت آلاینده‌های کمتری به رودخانه‌ها و مناطق مختلف وارد خواهند شد. در نتیجه این موضوع، بیماری‌های کمتری به وجود می‌آید و محیط زیست سالم‌تری خواهیم داشت. پس قطعاً بازیافت کاغذ و کارتن موضوع بسیار مهمی است که باید آن را جدی بگیریم.  

کاهش زمین ‌های دفع زباله

در صورتی که فرآیند بازیافت پیش گرفته نشود، زباله‌های بیشتری در زمین دفن می‌شوند. به همین دلیل زمین‌های زیادی به منظور دفع زباله اشغال خواهد شد و نمی‌توان برای انجام فعالیت‌های مختلف از آن استفاده کرد. در نتیجه بازیافت و استفاده از ضایعات کارتن می‌تواند تعداد زمین‌های اشغالی برای دفع زباله‌های مختلف را تا حد زیادی کاهش دهد.  

صرفه ‌جویی ارزی

صرفه‌جویی ارزی نیز از دیگر پیامد‌ها و مزیت‌های مثبت بازیافت کارتن و کاغذ است. در واقع به منظور تولید محصولات کاغذی کارخانه‌های مختلف هزینه‌های ارزی بسیار زیادی را صرف واردات مواد می‌کنند. این در شرایطی است که می‌توان با تکیه بر فرآیند بازیافت تا حد زیادی از خروج بیش از حد ارز از کشور جلوگیری کرد.  

اشتغال زایی

به واسطه بازیافت کارتن، طبیعتاً کارخانه‌های بیشتری به این منظور افتتاح خواهد شد و در این راستا اشتغال زایی صورت می‌گیرد. در حال حاضر بحث شغل و اشتغال زایی از مهمترین دغدغه‌های کشور است که با استفاده از بازیافت می‌توانیم به نوعی این مشکلات را کاهش دهیم.  

کاهش قیمت محصولات کاغذی

بازیافت کاغذ و کارتن سبب می‌شود تا کارخانه‌ها بتوانند محصولاتی از قبیل جعبه تخم مرغ، مقوا و کارتن‌های مختلف را با هزینه کمتری تولید و عرضه کنند؛ چرا که استفاده از مواد بازیافتی و تولید مجدد محصولات کاغذی سبب صرفه‌جویی در استفاده از مواد اولیه برای تولید این محصولات می‌شود و به همین دلیل محصول ارزان‌تری به دست مشتری خواهد رسید.
جالب است بدانید طبق آخرین آمار به دست آمده تولید محصولات کاغذی تولید شده در فرایند بازیافت حدود ۵۰ و ۸۰ درصد بر قیمت تمام شده محصولات کاغذی تولید شده در کارخانه‌ها تاثیر‌گذار است.  

با توجه به تمام مزیت‌ها و موارد ذکر شده باید فرآیند جمع‌آوری و بازیافت کارتن و کاغذ را جدی بگیریم و به عنوان یک شهروند در این مسیر گام برداریم. در حال حاضر امکان خرید انواع کاغذ و کارتن در اپلیکیشن اکو فراهم شده و در صورتی که در مشهد ساکن هستید، می‌توانید به منظور بازیافت کاغذ ادارات مشهد و همچنین تحویل زباله‌های کاغذی خانگی خود از این طریق اقدامات لازم را به عمل‌آورید.  

کاربرد‌های کارتن و کاغذ بازیافتی

کاربرد کاغذهای بازیافتی

در بخش‌های قبل تاکید زیادی بر استفاده از ضایعات کارتن، دلایل بازیافت کارتن و کاغذ و همچنین بازیافت کاغذ ادارات مشهد و زباله‌های خانگی داشتیم. حال احتمالا برایتان جالب است که بدانید محصولات حاصل از بازیافت ضایعات کارتن و کاغذ چه چیز‌هایی هستند و برای چه فعالیت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.  

کاغذ فلوتینگ

یکی از محصولات اصلی حاصل از بازیافت کاغذ و کارتن، کاغذ فلوتینگ است. در لایه میانی کاغذ فلوتینگ یک ورق کارتن موج دار وجود دارد. لایه کارتونی به منظور دفع ضربه و فشار‌های فیزیکی و استاتیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و حکم یک ضربه گیر را برای کاغذ دارند.  

کاغذ تست لاینر

محصول دیگر حاصل از بازیافت کارتن، کاغذ تست لاینر است. در واقع کرافتی که در طی فرآیند بازیافت زباله‌های کاغذی به صورت صد در صد از ضایعات تولید شده باشد، تست لاینر گفته می‌شود. کاغذ تست لاینر به منظور تهیه انواع کارتن و ورق‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  

وایت تاپ 

به عنوان یکی دیگر از محصولات حاصل از استفاده از ضایعات کارتن و بازیافت آن، باید به وایت تاپ اشاره کنیم. وایت تاپ نوعی کاغذ است که به عنوان لایه‌های بیرونی ورق‌های کنگره دار در فرایند کارتن‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وایت تاپ حالت برچسبی دارد و به همین دلیل یک طرف آن سفید است.  

قیمت ضایعات کاغذ و کارتن در مشهد

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت ضایعات کاغذ و کارتن مشهد به اپلیکیشن اکو مراجعه کنید. در حال حاضر خرید انواع کاغذ و کارتن در اپلیکیشن به راحتی قابل انجام است و شما می‌توانید به منظور تحویل زباله‌های کاغذی خانگی خود از این طریق اقدام کنید.  

خرید آنلاین کاغذ و کارتن بازیافتی توسط اکو مشهد

در حال حاضر به واسطه اپلیکیشن اکو پردازش درخواست‌های بازیافت در شهر مشهد تصریح شده و ما در تلاش هستیم تا بتوانیم در سریعترین زمان این خدمات را به شما ارائه دهیم. برای دریافت خدمات بازیافت آنلاین از اکوی مشهد و دریافت هزینه مشخص در ازای تحویل زباله‌های کاغذی خود، همین حالا می‌توانید این اپلیکیشن را از وبسایت رسمی ما دریافت کنید.

در حال حاضر مجموعه مدیریت پسماند اکو با ۸ ماشین فعال در سطح شهر مشهد، توانایی پردازش حدود ۱۵۰۰ درخواست بازیافت به صورت روزانه را دارد. بعد از نصب اپلیکیشن می‌توانید با ورود به بخش مربوط به بازیافت کارتن مشهد درخواست خود را ثبت کنید تا در سریع‌ترین زمان پردازش و آن پاسخ داده شود.  

2 نفر در مورد این مقاله صحبت کردن

 • میتراکاظمی گفت:

  ضمن عرض سلام و احترام
  پیشنهادی داشتم در خصوص ایجاد گروه طبیعت گردی و در عین حال جمع آوری زباله در طبیعت
  .من سالها قبل با همکاران اداره روزهای جمعه باهم طبیعت گردب می کردیم و یک نفر بعنوان مسئول نایلون و دستکش و … میاورد که زباله هاز نایلونی اون منطقه دو ممع کنبم که خیلی حس و حال خوبی داست.
  من فکر میکنم لا گروه های طبیعت گردب میشه قرارداد بست که با یک تیر دونشون زد
  موفق باشید

پذیرای دیدگاهتون هستیم