Skip to main content

یکی از مشکلات عمده که در شهرها وجود دارد؛ وجود زباله‌های بسیار زیاد و حجم زیاد آن‌ها که جمع‌آوری آن‌ها را بسیار سخت می‌کند. راه‌های زیادی برای کاهش زباله‌ها به کار گرفته شده اما کاملا کارآمد نبودند. معمولا بهترین راه برای بازیافت زباله‌ها، جداسازی نوع تر و خشک آن محسوب می‌شود. اکو یک اپلیکیشن و سامانه هوشمند است که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید زباله‌های خشک خود را از طریق اپلیکیشن یا سامانه هوشمند آن در ازای هزینه‌ای به کارکنان این سامانه تحویل دهید و یکی از عامل‌های پاکیزگی شهر خود باشید.

فعالیت های اکو

اپلیکیشن اکو در شهرهای محدودی فعالیت می‌کند و این یکی از مشکلات این برنامه محسوب می‌شود. سامانه اکو در ابتدا در مشهد فعالیت می‌کرد و بعد از آن در 19 خرداد سال 1401 شهر اراک را به جمع شهرهای خود اضافه کرد. این کار به کمک شهرداری اراک انجام شد و طی مراسم رونمایی از آن در اراک، مسئولین استان و شهری، مدیر سامانه اکو، اعضای شورای اسلامی اراک، مدیر و معاونان شهرداری در این مراسم حضور یافتند.

صحبت های دکتر کریمی در مراسم رونمایی سامانه اکو

شهردار اراک، دکتر کریمی در مراسم رونمایی از سامانه اکو در شهر اراک طی یک سخنرانی که به گزارش ارتباطات شهرداری اراک منتشر شد گفت نوع زندگی انسان در حال حاضر به طوری است که نمی‌توان جلوی تولید زباله را در آن گرفت و این مورد به سمتی پیش می‌رود که با بحران جهانی تجمع زباله رو به رو هستیم. دکتر کریمی در ادامه گفت به این نیاز داریم تا تمامی عوامل در استان مرکزی و اراک به کمک یکدیگر به این مشکلات رسیدگی کنند و یکی از نکات مهم توسعه پایدار جلوگیری از این بحران و سعی بر کاهش هر چه بیشتر زباله‌ها است.

بازیافت زباله

در ادامه شهردار اراک گفت همان‌طور که موضوع کاهش زباله مطرح می‌شود، باید به موضوع بازیافت آن‌ها هم توجه کرد و با توجه به آمار روزی 55 هزار تن زباله در کشور ایران تولید می‌شود که میانگین آن در شرک اراک به نفری 550 گرم می‌رسد. دکتر کریمی در ادامه صحبت‌های خود گفت با توجه به میانگین تولید کمتر زباله در شهر اراک که نسبت به میانگین کشوری که برای هر فرد 760 گرم تعیین شده، نشان دهنده این است که برای کاهش آمار زباله در این شهر اقدامات مناسبی انجام داده‌اند.

نیروی کاری و هزینه

وی بیان کرد در شهر اراک روزی 260 تا 300 تن زباله تولید می‌شود و هزینه نظافت و جمع‌آوری این زباله‌ها و اقدامات دفع آن‌ها روزی یک میلیارد تومان است که به ازای هر نفر روزی 8 هزار تومان و به صورت سالانه 100 هزار تومان برای هر نفر هزینه خواهد شد. علیرضا کریمی در ادامه گفت روزانه 550 کارگر برای خدمات نظافت شهری فعالیت می‌کنند و برای حمل زباله‌ها در شهر اراک 40 دستگاه کامیون زباله، 35 دستگاه مکانیزه و 5 دستگاه غیر مکانیزه وجود دارند.

صحبت های معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی

در طی مراسم رونمایی از سامانه اکو در شهر اراک، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی مهندس زندیه وکیلی گفت این یکی از ویژگی‌های بسیار مهم استان مرکزی به شمار می‌رود که خیلی از استان‌ها آن را ندارند و در ادامه گفت در زمینه جمع‌آوری زباله‌ها هیچ مشکلی وجود ندارد؛ ولی در زمینه بازیافت زباله همچنان کارهایی وجود دارد که باید انجام شود. همان‌طور که گفته شد در سال‌های قبل موضوع تفکیک زباله‌های تر و خشک مطرح شده بود و تا حدی پیشرفت کرد، اما بعد از مدتی توجهی به آن نمی‌شد و حالا دوباره آن را شروع کرده‌ایم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی آقای زندیه وکیلی تاکید کرد که تفکیک زباله‌ها برای حفاظت از محیط زیست بسیار موثر بوده و برای جلوگیری از موضوع زباله گردی نقش بسیار مهمی دارد. او در ادامه گفت برای جلوگیری از موضوع زباله گردی نیاز است تا در زمینه جمع‌آوری زباله اعمالی انجام شود و باید از استان‌هایی که در کاهش این امر موفق بوده‌اند؛ الگو گرفت. همچنین علاوه بر موضوع تفکیک زباله، تولید کمپوست هم نیز مطرح و راه‌اندازی شده بود اما این موضوع هم مانند تفکیک زباله کنار گذاشته شد و حتما باید در این زمینه پیگیری‌های لازم انجام شود.

همچنین در ادامه گفت که موضوع محل دفن زباله‌های استان در حال پیگیری است و مشکلی در این راستا وجود ندارد و بازیافت زباله تنها در صورتی اقتصادی می‌شود که با تناژ بسیار زیادی همراه باشد و همچنین تجمیع محل دفن زباله هم در این موضوع تاثیرگذار است. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی آقای زندیه وکیلی در آخر گفت که استان مرکزی در جمع‌آوری و دفت زباله‌ها هیچ مشکلی ندارد.

صحبت های رئیس شورای اسلامی کلان ‌شهر اراک

رئیس شورای اسلامی کلان‌شهر اراک در طی مراسم رونمایی از سامانه اکو گفت رواج پیدا کردن فرهنگ تفکیک زباله‌ها یک مسئولیت اجتماعی محسوب می‌شود که شهروندان باید آن را رعایت کنند. رئیس شورای اسلامی کلان‌شهر سید وحید میرنظامی حادثه قطار مشهد یزد را به مردم ایران تسلیت گفت و در ادامه به آن افزود که حفظ محیط زیست یکی از بزرگ‌ترین دردسرهای جامعه است. همچنین تفکیک زباله کاملا یک موضوع فرهنگی محسوب می‌شود که در مدارس و مراکز آموزشی باید به یادگیری آن توسط دانش آموزان توجه شود. در کشورهای پیشرفته این یک نکته ضروری به حساب می‌آید.

رئیس شورای اسلامی کلان‌شهر سید وحید میرنظامی در ادامه گفت در زمینه دفن زباله باید به شدت دقت کنند و توجه زیادی به آن داشته باشند و در غیر این صورت آب‌های زیر زمینی آلوده خواهند شد و به سلامت مردم آسیب می‌رسد. سید وحید میرنظامی در آخر گفت تفکیک زباله فرهنگی است که باید در بین مردم رواج پیدا کند و این مورد تنها وظیفه شهرداری نیست و همچنین رسانه‌ها در این زمینه نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند.

خدمات سامانه و اپلیکیشن اکو

در فضای مجازی کارهای بسیار زیادی انجام می‌شود و امروزه یکی از بهترین راه‌های ارائه خدمات و حفاظت از محیط زیست استفاده از فضای مجازی است. در حال حاضر یکی از بحران‌های جامعه که در حد جهانی خطر دارد؛ افزایش زباله‌ها با حجم بسیار زیاد آن‌ها که باعث آسیب رسیدن به محیط زیست می‌شود. با استفاده از اپلیکیشن اکو می‌توانید با جداسازی زباله‌های تر و خشک آن‌ها را به سامانه اکو تحویل دهید و هزینه آن را دریافت کنید. هزینه آن در حساب اپلیکیشن اکو شارژ خواهد شد و می‌توانید آن را به صورت مستقیم به کارت بانکی خود واریز کنید. این سامانه از ساعت هشت صبح تا شش بعد از ظهر قابل استفاده است.

آموزش استفاده از اپلیکیشن اکو

شما اپلیکیشن اکو را می‌توانید از برنامه بازار دانلود کنید و با نصب از خدمات این سامانه بهره‌مند شوید. بعد از نصب اپلیکیشن اکو و باز کردن آن شما شاهد یک دایره سبز که علامت مثبت روی آن نشان داده شده خواهید بود. بعد از کلیک روی این گزینه سامانه از شما درخواست می‌کند تا موقعیت مکانی خود را برای آن‌ها مشخص نمایید. همان‌طور که می‌دانید برای استفاده از این اپلیکیشن نیازی ندارید تا برای تحویل زباله‌های خود به مکان مشخصی بروید. بلکه شما با مشخص کردن موقعیت مکانی خود در درب منزل آن‌ها از شما تحویل گرفته می‌شود.

تنظیم موقعیت مکانی و تحویل زباله

برای پیدا کردن موقعیت مکانی خود از GPS گوشی خود روشن کنید تا سامانه به صورت اتوماتیک موقعیت شما را پیدا کند. شما می‌توانید به صورت دستی هم این کار را انجام دهید. اما با روشن بودن GPS کار برای شما راحت‌تر خواهد بود. پس از پیدا شدن آدرس شما توسط سامانه مطمئن شوید که آدرس یافت شده درست است و بعد از اطمینان آن را تأیید کنید. در مرحله بعد شما روز و ساعت موردنظر خود را جهت تحویل زباله‌ها مشخص می‌کنید تا در مکان و زمان دلخواه آن را تحویل دهید.

استعلام قیمت پسماند

در این اپلیکیشن شما شاهد گزینه قرمز رنگی به نام استعلام قیمت پسماند خواهید بود که با کلیک روی آن می‌توانید وزن زباله تحویل داده شده را اعلام کنید و هزینه پیشنهادی که نسبت به مواد قابل بازیافت تعیین می‌شود را دریافت نمایید.

سامانه اکو و سلامت محیط

شما با نصب اپلیکیشن اکو می‌توانید با تفکیک زباله‌های تر و خشک به محیط زیست کمک بسیاری کنید و در این امر بسیار مهم سهیم شوید. همچنین با استفاده از این سامانه می‌توانید درآمدزایی کوچکی هم از این راه داشته باشید تا تشویقی برای ادامه این امر محسوب شود. رواج فرهنگ تفکیک زباله بسیار به محیط زیست کمک خواهد کرد و نیاز است تا را گسترش دهیم. در حال حاضر تنها استان‌های مرکزی و مشهد قابلیت استفاده از این سامانه را دارند اما سامانه اکو در آینده به تمام ایران گسترش خواهد یافت.

پذیرای دیدگاهتون هستیم