Skip to main content

اولین قدم برای حل مشکلات مختلف، شناسایی عوامل موثر و دلایل بروز آن است. شهرداری اراک در اقدامی آگاهانه با شناخت کمبودهای خود در زمینه بازیافت و طرح تفکیک پسماند در اراک، به استفاده از راهکارهای نوین و متناسب به تکنولوژی روز، روی آورد. یکی از این راهکارهای نوین در راستای حفظ محیط زیست و افزایش مشارکت شهروندان، بازیافت آنلاین اراک توسط سامانه جمع‌آوری پسماند اکو است.

اکو اراک یک اپلیکیشن آنلاین با ویژگی‌ها و خدمات متنوع بوده که فرصت‌های فراوانی را برای افزایش تفکیک پسماند از مبدا و کیفیت بازیافت در اختیار شهروندان قرار می‌دهد. اپلیکیشن اکو با بهره‌گیری از اصول اساسی بازیافت تلاش می‌کند تا محدودیت‌های موجود در روش‌های سنتی مدیریت پسماند در شهر اراک را از بین ببرد و مشارکت شهروندان را افزایش دهد. شهروندان می‌توانند با نصب این اپلیکیشن و بازیافت با اکو در اراک، مسئولیت زباله‌های تولیدی خود را بر عهده گیرند.

وضعیت کنونی مدیریت پسماند در اراک

طبق آمار به دست آمده از شهرداری شهر اراک، میزان زباله تولیدی در این شهر روزانه 350 تن بوده و 20 درصد آن پسماندهای خشک قابل بازیافت هستند. این آمار نشان می‌دهد که مقدار پسماندهای غیر قابل بازیافت تولیدی شهروندان از پسماندهای قابل بازیافت بیشتر بوده و زنگ خطری برای مسئولان و فعالان این حوزه است.

راهکارهای فراوانی برای کاهش زباله‌ها و بازیافت در طی سال‌ها ارائه شده است. اما با پیشرفت زندگی ماشینی و افزایش مصرف‌گرایی، میزان تولید زباله‌ها هر ساله بیشتر می‌شود. همچنین انگیزه و شهروندان برای بازیافت و تولید زباله کمتر نیز کاهش پیدا کرده است. با بروز این مشکلات مسئولان حوزه بازیافت و فعالان محیط زیست به جست‌وجوی راهکارهای نوین، متناسب با شرایط زندگی کنونی مردم پرداختند. برای ارائه راه حل‌های نوین مانند بازیافت آنلاین اراک، ابتدا باید با ابعاد مختلف بازیافت و اصول آن آشنا شوید.

اصول اساسی بازیافت

از دوران ابتدایی تحصیل و مراحل اولیه زندگی، همیشه مطالبی در مورد بازیافت و تولید کمتر زباله به انسان‌ها آموزش داده می‌شود اما تنها آموزش کافی نیست و باید در این حوزه مردم را تشویق به انجام و عمل به آن اصول کرد. بازیافت زباله از سه بخش مختلف تشکیل شده است.

مصرف کم، استفاده مجدد و بازیافت پسماندهای خشک، از اصل‌های اساسی بازیافت هستند. اولین اصل در این فرایند مصرف کمتر محصولات و کالاهای مختلف است. با انجام این کار میزان پسماند تولیدی کمتر خواهند شد و آمار مصرف انرژی برای دفن، سوزاندن و بازیافت پسماندها کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این آسیب‌های احتمالی روش‌های مختلف معدوم‌سازی زباله‌ها کمتر خواهد شد. استفاده مجدد از کالاهای مختلف نیز در کاهش تولید محصولات و مصرف مواد خام تاثیر زیادی دارد.

بدیهی است که با انجام تمام اقدامات قبلی نیز، زباله‌های زیادی روزانه به طبیعت وارد شود. در این هنگام بازیافت پسماندها و استفاده از روش‌های معدوم‌سازی کم خطر، تنها راه کاهش آثار مخرب این زباله‌ها برای طبیعت هستند.

حضور سازنده شهروندان در طرح تفکیک پسماند در اراک

در تمامی مراحل اصول بازیافت، نیروی عمل کننده و موثر مشارکت، شهروندان در بازیافت اراک است. شهروندان در قبال زباله‌های تولیدی خود مسئول هستند و باید تا حد امکان با رعایت اصول بازیافت، از آثار مخرب این زباله‌ها جلوگیری کنند. مشارکت شهروندان در بازیافت اراک فعال بوده اما می‌توان با آموزش‌های کاربردی و ترغیب آن‌ها، درصد مشارکت را بالا برد.

علاوه بر مشارکت شهروندان در بازیافت اراک، مسئولان نیز در برابر اجرای طرح‌های مختلف و ارائه آموزش‌های مختلف در این حوزه مسئول هستند. پیگیری و تداوم در اجرای طرح تفکیک پسماند در اراک یکی از اقدامات موثر بر میزان بازیافت و افزایش کیفیت بازیافت است.

بازیافت آنلاین اراک

اقدامات شهرداری برای بازیافت اراک

شهرداری این شهر در راستای بهینه‌سازی فرایندهای بازیافت آموزش‌های مختلفی برای افزایش سطح آگاهی شهروندان ارائه داده است. این آموزش در جهت تفکیک موثر پسماند از مبدا، افزایش اطلاعات عمومی و ترغیب شهروندان‌ها انجام می‌شود. طرح تفکیک پسماند در اراک یکی از طرح‌های نوین و موثر برای افزایش کیفیت بازیافت بوده که با همکاری سازمان‌های مختلف مانند اکو و شهرداری این شهر قابل اجرا است.

ایستگاه‌های بازیافت اراک

در حال حاضر شهرداری این شهر برای تحویل پسماندهای قابل بازیافت و خرید بازیافت اراک، اقدام خاصی انجام نداده است. ایستگاه‌های بازیافت اراک در دسترس شهروندان نیستند و در ازای تحویل پسماندها خدمات ویژه و کالایی دریافت نمی‌کنند. نبود هیچ غرفه فعال در زمینه بازیافت و تحویل پسماند یکی از کمبودهای این شهر بوده که با کمک اکو اراک در حال بهینه سازی است.

خودروهای بازیافت شهرداری

علاوه برغرفه‌های بازیافت، اراک خودروهایی مختص جمع‌آوری پسماند قابل بازیافت نیز ندارد. مجموعه ضایعاتی برای تحویل پسماندها در خارج از شهر اراک واقع شده است.

راهکاری‌های نوین در راستای گسترش بازیافت آنلاین اراک

شهرداری اراک پس از بررسی مشکلات موجود به استفاده از راهکارهای نوین برای کاهش زباله‌ها و افزایش کیفیت بازیافت روی آورد. یکی از این راهکارهای موثر، بازیافت آنلاین اراک با استفاده از اپلیکیشن‌های تلفن همراه است. با پیشرفت تکنولوژی و رواج اپلیکیشن‌های مختلف میان انسان، میزان استقبال از خدمات سنتی کاهش پیدا کرده و خدمات متنوع آنلاین جایگزین آن‌ها شده است. در کلان‌شهرهای دیگری مانند مشهد یا تهران، اپلیکیشن‌های متنوعی در راستای جمع‌آوری پسماندها و خرید آن‌ها فعالیت می‌کنند. اکو اراک یکی از این نرم‌افزارها بوده که در شهرهایی دیگر مانند مشهد و نیشابور نیز فعالیت می‌کند.

آغاز فعالیت اکو اراک

اکو یک سامانه آنلاین برای جمع‌آوری و خرید پسماند بوده که نقش موثری بر جلوگیری از قطع درختان و حفظ محیط زیست دارد. این اپلیکیشن بازیافت با همکاری شهرداری مسئولیت بازیافت آنلاین اراک را به عهده داشته و در راستای خرید بازیافت اراک از شهروندان فعالیت می‌کند. افتتاحیه اکو در شهر اراک در تاریخ 19 تیر با حضور پر افتخار مسئولین شهرداری و استانداری انجام شد.

اکو با ارائه ویژگی‌های متنوعی مانند اپلیکیشن تلفن همراه، ساعت کاری منعطف، قیمت مناسب خرید بازیافت اراک، آموزش‌های متنوع درباره طرح تفکیک پسماند در اراک و تحویل پسماند در محل، محبوبیت بالایی میان مردم به دست آورده است. شهروندان برای بهره‌مندی از این ویژگی‌ها و مشارکت در بازیافت اراک، می‌توانند با مراجعه به سایت رسمی اکو، اپلیکیشن آن را دانلود کنند. با ایجاد حساب کاربری و ثبت اطلاعات هویتی و ارتباطی، می‌توانند از قیمت پسماندهای قابل بازیافت استعلام بگیرند. در مرحله بعدی کافی است که آدرس و بازه زمانی تحویل پسماند را انتخاب کرده و درخواست خود را ثبت کنند.

ناوگان‌های اکو در اراک

ناوگان‌های اکو اراک پس از تاریخ 19 تیر فعالیت خود را در این شهر آغاز کردند. در حال حاضر 6 خودرو برای جمع‌آوری پسماند و خرید بازیافت آنلاین اراک فعالیت می‌کنند. ساعت کاری این خودروها از 8 صبح تا 8 شب بوده و شهروندان می‌توانند با استفاده از راه‌های ارتباطی متنوع، درخواست تحویل پسماند خود را ثبت کنند.

بازیافت آنلاین اراک

بازیافت با اکو در اراک، گامی موثر برای حفظ محیط زیست

سامانه‌های آنلاین مختلفی در سراسر کشور در جمع‌آوری پسماندها و خرید بازیافت آنلاین فعالیت می‌کنند. اکو یکی از پیشتازان عرصه جمع‌آوری پسماند و خرید بازیافت آنلاین اراک محسوب می‌شود. این سامانه با ارائه خدمات متنوع در تحویل و خرید پسماندهای قابل بازیافت، مورد استقبال مردم قراره گرفته است. بازیافت با اکو در اراک از تاریخ 19 تیر 1401، آغاز شده و 6 خودرو آن در سراسر شهر به خرید بازیافت اراک می‌پردازند.

مردم می‌توانند با مراجعه به اپلیکیشن اکو اراک و وارد کردن اطلاعات ضروری، درخواست خود را برای تحویل پسماند خشک قابل بازیافت ثبت کنند و بازه زمانی مشخص شده پسماند را به رانندگان اکو تحویل دهند.

One Comment

پذیرای دیدگاهتون هستیم