Skip to main content

در دنیای امروز حجم تولید زباله‌ها و آمار پایین بازیافت زنگ خطری برای همه انسان‌ها است. روش‌های سنتی دیگر پاسخگوی این نیاز نبودند و تاثیر مثبتی بر روی فرایندهای مختلف و آمار نداشتند. نیاز گسترده به کاهش میزان زباله‌ها و افزایش آمار بازیافت، سبب شده است تا مسئولان و متخصصان این زمینه به طراحی روش‌های نوین برای رفع نیاز بپردازند. شهروندان به عنوان نیروی پیشران این روش‌های جدید فعالیت می‌کنند. توجه و انجام سرمایه‌گذاری‌های لازم بر روی آن‌ها یکی مهم‌ترین اقدامات شهرداری مشهد است. آموزش یکی از ابتدایی‌ترین اقدامات در جهت افزایش بهره‌وری بازیافت و تحویل پسماند مشهد بود.

زباله‌های قابل بازیافت خانگی

اولین  گام شهروندان ساکن مشهد برای تحویل پسماند مشهد، شناخت زباله‌ها و پسماندهای قابل بازیافت خانگی است. کسب اطلاعات در این زمینه می‌تواند کمک شایانی به فرایند سریع‌تر بازیافت داشته باشد. روزانه زباله‌های زیادی در منازل مختلف تولید می‌شود. زباله‌های خانگی حجم زیادی از سهم تولید پسماند را در بر می‌گیرند. آگاه‌سازی شهروندان برای تولید زباله کمتر و جداسازی پسماند برای تحویل پسماند خشک، یکی از اقدامات مهم در این زمینه است. شهرداری و سازمان‌های مرتبط با آن‌ها وظیفه دارند؛ هم معلم و مشوق شهروندان در این مسیر باشند. 

زباله‌های خانگی دارای انواع متنوعی بوده اما در دسته‌بندی کلی شامل پسماند تر و خشک می‌شود.

پسماند تر

زباله‌های تر نیز خود شامل چند دسته زباله مختلف می‌شود. پسماندهای مایع و زباله‌های ارگانیک بخش عمده‌ای از پسماندهای تر را تشکیل می‌دهند. پسماندهای مایع شامل انواع روغن‌ها، شوینده‌ها، آب آلوده و رسوب می‌شود که با راه پیدا کردن به فاضلاب و ورود به محیط زیست، آسیب‌های فراوانی به وجود می‌‌آورند.  

هنگام تحویل پسماند مشهد شهروندان نمی‌توانند پسماندهای تر خود را به عنوان پسماندها قابل بازیافت به ماموران تحویل دهند. از دیگر انواع پسماند تر می‌توان به زباله‌های ارگانیک یا باقی ماننده مواد خوراکی اشاره کرد. این پسماندها از زباله‌های قابل بازیافت خانگی محسوب می‌شوند. یکی از اقدامات مثبت در راستای بازیافت و تحویل موثر این زباله‌ها، جداسازی پسماند تر قابل بازیافت از پسماند مایع است.

پسماند خشک

این نوع پسماندها علاوه بر زباله‌های خانگی، در پسماندهای تولیدی صنایع مختلف نیز یافت می‌شوند. انواع پسماند خشک این امکان را فراهم کرده است تا در زمینه‌های مختلف با بازیافت آن‌ها در مصرف انرژی و منابع دیگر صرفه‌جویی کرد. شهروندان برای تحویل پسماند مشهد باید توجه داشته باشند که پسماندهای خشک قابل بازیافت را از غیر قابل بازیافت جدا کنند.

شیشه، سرامیک، فلزات، پسماندهای کاغذی و پلاستیک از نوع قابل بازیافت هستند. شهروندان با جداسازی پسماند مختلف، می‌توانند تاثیر فراوانی بر روی فرایند جمع‌‌آوری زباله‌های قابل بازیافت خانگی داشته باشند.

شیوه‌های جداسازی پسماند در مشهد

یکی از گام‌های ضروری در تحویل پسماند مشهد، به کارگیری شیوه‌های جداسازی پسماند در مشهد است. یکی از موثرترین روش‌های ممکن در این زمینه، تفکیک پسماند از مبدا محسوب می‌شود. شهروندان وظیفه دارند پسماندها و زباله‌های تولیدی خود را از مبدا تفکیک کنند. تفکیک نکردن پسماند خشک از زباله‌های تر می‌توانند باعث آلودگی انواع پسماند خشک شود و قابلیت بازیافت خود را از دست بدهند؛ بنابراین تفکیک پسماند از مبدا اقدامی ضروری برای تحویل زباله‌های قابل بازیافت خانگی است.

تحویل پسماند خشک در مشهد

در سال‌های اخیر روش‌های مختلفی برای تحویل پسماند مشهد به وجود آمده است. شهروندان پس از دوره‌های یک ماهه یا شش ماهه می‌توانند پسماندهای و زباله‌های قابل بازیافت خانگی خود را به مامورین تحویل دهند. در ازای تحویل انواع پسماند خشک، شهروندان از خدمات و امتیازهای مختلفی بهره‌مند می‌شوند. پیشرفت تکنولوژی و گسترش ارتباط‌ها شیوه‌های جدید برای تحویل پسماند مشهد به وجود آمد.

روش‌های متنوع تحویل انواع پسماند خشک در مشهد

در حال حاضر شهروندان می‌توانند به دو صورت حضوری و آنلاین، پسماندهای خود را تحویل دهند. دستیابی به تحویل آسان پسماند مشهد، یکی از اهداف مهم طراحی این روش‌های متنوع بوده است.

حضوری

روش‌های حضوری تحویل پسماند مشهد شامل مراجعه به غرفه‌های بازیافت مشهد، ماشین‌های شهرداری و روش‌های دیگر می‌شود. این روش‌ها دارای محدودیت‌های فراوانی هستند که به تدریج محبوبیت خود را از دست داده‌اند. شهروندان می‌توانند با مراجعه به این مراکز یا ماشین‌ شهرداری، در ازای تحویل پسماند خود، کالاهای کاربردی دریافت کنند. همچنین می‌توانند از مبالغ مختلف برای خرید محصولات مختلف، بهره‌مند شوند.

علاوه بر این شهروندان می‌توانند برای تحویل پسماند از روش‌های تلفنی نیز استفاده کنند و تماس با راه‌های ارتباطی موجود، در راستای حفظ محیط زیست و پاکیزگی شهر تلاش کنند.

آنلاین

با پیشرفت تکنولوژی و رواج فضاهای مجازی میان مردم، روش‌های نوینی برای تحویل پسماند مشهد طراحی شد و مورد استقبال شهروندان قرار گرفت. استفاده از اپلیکیشن‌های آنلاین برای ثبت درخواست تحویل پسماند مشهد، یکی از روش‌های محبوب در سال‌های اخیر است. سامانه‌های آنلاین مختلفی در این راستا تولید و طراحی شده‌اند تا نیاز شهروندان را برطرف کنند. این روش‌های نوین محدودیت‌های روش‌های سنتی را ندارند.

تنها کافی است با استفاده از یک گوشی هوشمند، اتصال به اینترنت و اپلیکیشن‌های مختلف، از این امکانات بهره‌مند شوید.

سامانه هوشمند جمع‌آوری و تحویل پسماند مشهدآوری

سامانه‌های هوشمند مختلفی برای جمع‌آوری و تحویل پسماند در کشور فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. اهداف این سامانه‌ها پاکیزگی شهرها، تشویق و ترغیب شهروندان برای جداسازی پسماند از مبدا و تحویل پسماند خشک است. علاوه بر این با ساعت کاری منطعف خود تلاش می‌کنند تا حجم زباله‌های جمع‌آوری شده در مقایسه با آمار قبلی، افزایش پیدا کند. از دیگر مزایای منحصر به فرد این سامانه‌ها می‌توان به پرداخت هزینه در ازای تحویل پسماند اشاره کرد. برخلاف روش‌های سنتی دیگر لازم نیست در ازای زباله‌های قابل بازیافت خانگی خود، کالای دیگر دریافت کنید. با استفاده از این سامانه‌های آنلاین می‌توانید مبلغ دریافتی را به روش‌های متنوعی استفاده کنید.

اکوسیستمی پاک با اکو مشهد

سامانه آنلاین اکو یکی از اپلیکیشن‌های محبوب میان شهروندان شهر مشهد بوده که با امکانات متنوع خود قدم موثری در راستای حفظ محیط زیست برمی‌دارد. شهروندان برای تحویل پسماند مشهد می‌توانند به سایت اکو مراجعه کنند و اپلیکیشن اکو را دانلود نمایند. پس از ایجاد حساب کاربری و وارد کردن اطلاعات ضروری، شهروندان می‌توانند با وارد کردن آدرس خود، برای تحویل پسماندها درخواست خود را ثبت کنند. اکو با مزیت‌های فراوان خود بستری جدیدی برای شهروندان و شهرداری مشهد ایجاد کرده است. از نکات قوت این سامانه هوشمند می‌توان به آموزش شهروندان، عدم وجود محدودیت زمانی و تعرفه بالا اشاره کرد.

شهروندان می‌توانند با بهره‌گیری از خدمات منحصر به فرد اکو، نقش موثری در حفظ محیط زیست، کاهش تولید زباله و افزایش میزان بازیافت ایفا کنند.

پذیرای دیدگاهتون هستیم