Skip to main content

خرید ضایعات و پسماندهای مختلف از سال‌ها پیش در سراسر کشور رایج بوده اما امروزه روش‌های نوینی برای انجام این خدمات ارائه شده‌ است. در کلان شهر مشهد سازمان مدیریت پسماند با ارائه این روش‌های جدید تلاش کرده‌‌ است با خرید بازیافت مشهد، فرایند جمع‌آوری و انتقال پسماندها را بهبود ببخشند. علاوه بر این آمار بازیافت را افزایش دهد.

وظیفه شهروندان در این مسیر، کسب اطلاعات ضروری درباره ارزش بالای پسماندها، روش‌های مختلف خرید ضایعات، انواع پسماندهای خشک و قیمت ضایعات است.

اهمیت شناخت و ارزش بالای پسماندها

زباله‌های تولیدی در کلان شهر مشهد، از پسماندهای مختلفی تشکیل شده‌اند که گروهی از آن‌ها مانند ضایعات کارتن‌ها، پلاستیک، کاغذ و فلزات قابلیت بازیافت دارند. برخلاف پسماندهای ذکر شده، زباله‌های تر، پزشکی، صنعتی و شیمیایی قابل بازیافت نیستند و باید از بین بروند. ارزش بالای بازیافت پسماندها خشک برای همه شهروندان بدیهی است.

شناخت انواع ضایعات، بازیافت و تفکیک آنلاین در مشهد مزایای فراوانی مانند تسهیل فرایند بازیافت و جمع‌آوری پسماندها، کاهش تولید محصولات مختلف، حفظ مواد اولیه و سرمایه‌های داخلی و اشتغال‌زایی دارد. روش‌های فراوانی برای خرید انواع بازیافت وجود دارد که شهروندان می‌توانند با توجه به شرایط خود، مناسب‌ترین روش را انتخاب کنند. آشنایی با این روش‌ها، قیمت انواع بازیافت مشهد و انواع پسماندهای خشک از اطلاعات ضروری برای افزایش میزان مشارکت شهروندان هستند.

روش‌های مختلف خرید بازیافت مشهد

شهرداری کلان‌شهر مشهد، راه‌های متفاوتی را در اختیار شهروندان قرار داده است تا فرایند بازیافت و کاهش حجم زباله‌های تولیدی پیشرفت کند و نیازی به سوزاندن و دفن زباله‌های مختلف نباشد. مراکز جمع‌آوری پسماندها، خودروهای بازیافت، غرفه‌های سیار، تلفن بازیافت و سامانه‌های هوشمند از روش‌های متنوع خرید بازیافت مشهد هستند.

شهروندان می‌توانند راحت‌ترین و مناسب‌ترین روش را با توجه به شرایط خود انتخاب کنند و با ثبت درخواست یا مراجعه به مراکز مختلف، پسماندهای خود را تحویل دهند.

روش‌های سنتی خرید بازیافت مشهد

خودروهای بازیافت شهرداری یکی از روش‌های سنتی جمع‌آوری بازیافت در کلان‌شهرهای مختلف هستند. این خودروها در ساعات و روزهای مشخصی در سراسر شهر به جمع‌آوری پسماندهای مختلف می‌پردازند. قیمت هر کیلو بازیافت مواد مختلف را محاسبه می‌کنند و در ازای آن به شهروندان کالاهای متفاوتی می‌دهند.

غرفه‌های بازیافت مشهد، مراکزی برای جمع‌آوری و نگهداری پسماندهای خشک هستند که شهروندان برای تحویل ضایعات خود، باید به آن‌ها مراجعه کنند. به عنوان مثال این ایستگاه‌ها در ازای خرید ضایعات کارتن در مشهد، به شهروندان خدمات مختلفی را ارائه می‌دهند. از این خدمات مختلف می‌توان به کدهای تخفیف و مبادله با کالاهای مختلف اشاره کرد.

قیمت انواع بازیافت مشهد استفاده شده در این ایستگاه‌ها و ماشین‌های بازیافت، توسط سازمان مدیریت پسماند شهر مشهد تعریف می‌شود. این تعرفه‌ها بر اساس قیمت هر کیلو بازیافت پسماندهای مختلف محاسبه خواهد شد.

راهکارهای ارائه شده برای بازیافت و تفکیک آنلاین

بازیافت و تفکیک آنلاین

علاوه بر روش‌های قدیمی ارائه شده برای جمع‌آوری پسماندها، سازمان مدیریت پسماند مشهد، راهکار جدیدی برای خرید بازیافت مشهد ارائه داد. رواج اپلیکیشن‌های مختلف و تجربه مثبت خدمات مختلف آنلاین، باعث شد بازیافت اینترنتی در مشهد فعالیت خود را آغاز کند.
روش‌های اینترنتی از مزایای فراوانی برخوردارند که در اکثر روش‌های قدیمی این مزایا، کمبود و محدودیت به شمار می‌روند. فرایند آسان و سریع ثبت درخواست خرید بازیافت مشهد، تحویل پسماندها در محل و به‌روزرسانی سریع قیمت انواع بازیافت مشهد، تنها بخشی از مزایای فراوان سامانه‌های هوشمند است.

نرم‌افزارهای مختلفی توسط سازمان مدیریت پسماند تایید و معرفی شده‌اند که اپلیکیشن اکو نیز عضو آن‌ها است. اگر قصد تحویل پسماندهایی مانند پلاستیک را دارید؛ کافی است با مراجعه به این اپلیکیشن درخواست خود را ثبت کرده و از قیمت پلاستیک بازیافتی به ازای هر کیلو مطلع شوید.

اپلیکیشن اکو

سامانه آنلاین جمع‌آوری بازیافت اکو، دوستدار محیط‌زیست و پاکیزگی شهر مشهد بوده و در راستای بازیافت پسماندها، از قطع شدن بیش از حد درختان جلوگیری می‌کند. حفظ درختان، این سرمایه‌های ملی یکی از مهم‌ترین اهداف اکو برای حفظ محیط زیست و تضمین آینده‌ای روشن‌تر است.

اپلیکیشن اکو دارای راه‌های ارتباطی مختلف بوده و هیچ محدودیتی برای کاربران خود ندارد. شهروندان به آسانی می‌توانند با استفاده از اینترنت یا تلفن همراه، درخواست خود را برای برای تحویل پسماندها و اطلاع از قیمت هر کیلو بازیافت، ثبت کنند.
برخلاف روش‌ها قدیمی، اکو در ازای خرید ضایعات مختلف، هزینه‌ی آن را به شهروندان به صورت مستقیم پرداخت می‌کند. افراد می‌توانند مبلغ دریافتی را به حساب بانکی خود منتقل کرده یا از خدمات تعریف شده در اپلیکیشن اکو، بهره ببرند.

راهنمای خرید بازیافت مشهد

اولین قدم انتخاب بهترین روش‌ تحویل بازیافت است. تحویل بازیافت به مراکز و ایستگاه‌های بازیافت مشهد فرآیند آسانی دارد. شهروندان ابتدا باید در این ایستگاه‌ها ثبت نام کنند؛ سپس ضایعات خود را با توجه به قیمت انواع بازیافت مشهد تحویل دهند.

برای بازیافت و تفکیک آنلاین با استفاده از اپلیکیشن اکو، شهروندان ابتدا باید این نرم‌افزار را از سایت رسمی آن دانلود کرده و بر روی گوشی همراه خود نصب کنند. سپس با وارد کردن اطلاعات ضروری، حساب کاربری خود را تشکیل بدهند. پس از ساخت حساب کاربری، تنها کافی است با ثبت آدرس و بازه زمانی تحویل پسماند، منتظر رانندگان اکو بمانند.

اگر پسماندها کارتن یا کاغذ باشند؛ راننده اکو ابتدا وزن آن را اندازه می‌گیرد سپس مبلغ پرداختی را بر اساس قیمت کارتن و کاغذ بازیافتی محاسبه می‌کند. همچنین شهروندان نیز می‌توانند در صفحه انتخاب بازه زمانی تحویل، از قیمت انواع بازیافت مشهد مطلع شوند.

انواع پسماند خشک قابل بازیافت

پیش از انتخاب روش‌ مناسب تحویل ضایعات در مشهد، شناخت انواع پسماند قابل بازیافت اقدامی ضروری است. عوامل مختلفی بر نحوه قیمت‌گذاری ضایعات تولیدی نقش دارند. یکی از رایج‌ترین عوامل، وزن پسماندهای مختلف بوده و تعرفه‌ها بر اساس قیمت هر کیلو بازیافت تعریف می‌شود. به عنوان مثال هنگام خرید پسماندهایی مانند آهن، مس و آلومینیوم، قیمت ضایعات فلزی مشهد بر اساس هر کیلوگرم محاسبه خواهد شد.

کاغذ

به طور عمده تا هنگامی که پسماندهای کاغذی و کارتنی، تماسی با زباله‌ها تر نداشته باشند؛ قابل بازیافت هستند. قیمت کارتن و کاغذ بازیافتی به وزن آن بستگی دارد. شهروندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت‌ پسماند کارتن و کاغذی، می‌توانند به اپلیکیشن اکو مراجعه کنند.

از پسماندهای کاغذی غیر قابل بازیافت می‌توان به دستمال کاغذی، نوار چسب‌ها و کتاب‌ها اشاره کرد. خرید ضایعات کارتن در مشهد مزایای فراوانی داشته که می‌توان به کاهش قیمت محصولات کاغذی، جلوگیری از قطع درخت‌ها، صرفه‌جویی در انرژی و پاکیزگی شهر اشاره کرد.

فلزات

فلزهای مختلف یکی از باارزش‌ترین پسماندهای قابل بازیافت هستند. فلزات در فرایند بازیافت، کیفیت و خاصیت خود را از دست نمی‌دهند؛ بنابراین بازار خرید این ضایعات داغ میان کارخانه‌های مختلف داغ است. قیمت ضایعات فلزی مشهد بر اساس نوع فلز به کار رفته در پسماندها و قیمت روزانه آن‌ها تعیین می‌شوند. فلزهای آلومینیوم، مس و آهن از ارزش بالایی میان دیگر فلزات برخوردارند و همچنین قیمت بیشتری دارند.

پسماندهای الکتریکی

ضایعات الکتریکی به دلیل به کار رفتن فلزهای طلا و مس در ساختار خود، ارزش بیشتری نسبت به پسماندهای دیگر دارند. این فلزات در طی فرایندهای مختلفی، از بخش‌های مختلف قطعات الکتریکی جدا می‌شوند و دوباره در چرخه تولید به کار می‌روند. شهروندان با بازیافت و تفکیک آنلاین به آسانی می‌توانند با مراجعه به اپلیکیشن اکو از قیمت ضایعات فلزی مشهد اطلاعات لازم را کسب کنند.

پلاستیک

تمامی زباله‌های پلاستیکی تولید شده در مشهد توانایی بازیافت و استفاده مجدد را ندارند و تنها آن پلاستیک‌هایی که کد بازیافت بر روی آن‌ها درج شده است؛ قابلیت استفاده مجدد را دارند. ضایعاتی پلاستیکی در اپلیکیشن اکو نیز بر اساس جنس به انواع مختلفی تقسیم شده‌اند. شهروندان هنگام ثبت درخواست تحویل پسماند خود در اپلیکیشن می‌توانند قیمت پلاستیک بازیافتی و انواع مختلف آن را مشاهده کنند.

قیمت انواع پسماندها در کلان شهر مشهد

قیمت انواع پسماند مشهد

تعرفه خرید بازیافت مشهد در روش‌های سنتی و آنلاین متفاوت بوده و هزینه آن در روش بازیافت اینترنتی در مشهد بیشتر است. راه‌های مختلفی برای مشاهده جدول تعرفه ضایعات مختلف وجود دارد. اولین راه مراجعه به سایت رسمی سازمات مدیریت پسماند مشهد است. هر شهروند با مراجعه به این سایت و دانلود جدول قیمت‌ها، می‌تواند از اختلاف قیمت میان ایستگاه‌های بازیافت و سامانه‌های هوشمند جمع‌آوری پسماندها مطلع شود؛ سپس نسبت به تحویل پسماند خود اقدام کند.

افزایش مشارکت شهروندان با خرید بازیافت مشهد

دلایل و انگیزه‌های مختلف و فراوانی برای خرید ضایعات از شهروندان وجود دارد. افزایش مشارکت و ترغیب آن‌ها یکی از انگیزه‌های مهم این فعالیت است. کاهش میزان تولید روزانه زباله‌ها و افزایش آمار بازیافت بدون مشارکت شهروندان ممکن نبوده و تنها باعث بدتر شدن شرایط می‌شود. مسئولان و دوستداران محیط زیست تلاش کرده‌اند با فرهنگ سازی، راه‌اندازی کمپین‌ها و نرم‌افزارهای مختلف و خرید بازیافت مشهد از حمایت شهروندان در این مسیر نهایت استفاده را ببرند.

تجربه‌ای منحصر به فرد با خرید بازیافت مشهد اکو

اکو برای شهروندان مشهدی، تجربه‌ای منحصر به فرد را با خرید ضایعات مختلف، فراهم می‌کند. افراد بدون هیچ محدودیت زمانی و مکانی می‌توانند درخواست خود را برای تحویل پسماندهای قابل بازیافت ثبت کنند و در بازه‌ زمانی مشخص شده منتظر راننده اکو بمانند.

اکو تلاش کرده با ارائه قیمت‌هایی مناسب برای خرید این پسماندها، رضایت کاربران خود را به دست آورد و آن‌ها را برای همکاری بیشتر و بهتر ترغیب کند. شهروندان می‌توانند با نصب اپلیکیشن اکو، علاوه بر دریافت هزینه خرید بازیافت‌ها، در حفظ پاکیزی شهر و محیط زیست نقش مهمی ایفا کنند. 

2 نفر در مورد این مقاله صحبت کردن

 • ثریا فرازی گفت:

  با سلام
  علیرغم چندین بار تلاش متاسفانه بعد از وارد کردن کد پنج رقمی با خطا مواجه میشوم لطفاً راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  • سامانه اکو گفت:

   سلام و وقت بخیر
   ممنون می‌شم اگر شمارتون رو وارد یا با پشتیبانی به شماره 05131686 تماس حاصل کنید.

پذیرای دیدگاهتون هستیم