Skip to main content

طبق آمار به دست آمده روزانه 53 میلیون تن پسماند و زباله در کشور تولید می‌شود. علاوه بر این آمار تولید روزانه زباله ایران نیز از سرانه تولید جهان بیشتر است. این آمار نشان دهنده زنگ خطر انباشته شدن زباله‌های تولیدی هستند. بازیافت و تفکیک زباله‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد؛ اما در کلان‌شهرهایی مانند مشهد، به دلیل جمعیت بالا و صنایع مختلف، یکی از حیاتی‌ترین راهکارها برای کاهش و جمع آوری ضایعات هستند.
سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری مشهد و مدیریت پسماند مسئولیت تولید، جمع آوری، بازیافت و دفن پسماندهای تولیدی را دارند. سامانه‌های جمع‌آوری هوشمند پسماندها مشهد با ارائه روش‌های نوین در بهبود کیفیت بازیافت شهرداری مشهد تاثیر می‌گذارند و با تشویق شهروندان به همکاری فرهنگ بازیافت و تفکیک آنلاین زباله در مشهد را رواج می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این سامانه‌ها ابتدا باید با سامانه هوشمند مدیریت پسماند اکو آشنا شوید.

اهمیت بازیافت در کلان‌شهر مشهد

در دنیای امروزی و افزایش میزان زباله‌ها، همه مردم از اهمیت زیاد بازیافت آگاه هستند. اما چه چیزی اهمیت بازیافت در کلان شهرهایی مانند مشهد را افزایش می‌دهد؟

همان‌طورکه می‌دانید کلان‌شهر مشهد یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کشور بوده و این جمعیت بالا در تولید بیشتر زباله‌ها و ضایعات نقش بسیاری دارد. در شهر مشهد به صورت روزانه 2000 تن زباله تولید می‌شود که اگر سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد بخواهد از روش‌های سنتی استفاده کنند و آن‌ها را بسوزاند یا دفن کند؛ آسیب جبران‌ناپذیری به محیط زیست و زندگی شهروندان وارد می‌کند.

هنگام سوختن پسماندهای پلاستیکی موجود در زباله‌ها، گازهای سمی وارد اتمسفر می‌شوند که در آلودگی هوا تاثیر می‌گذارند. همچنین گازهای تولید شده از تخمیر زباله‌ها می‌تواند در خاک‌های زراعی نفود کند و اختلالاتی در آن‌ها به وجود آورد. استفاده از روش‌های سنتی برای امحای زباله‌های صنعتی و سمی نیز خطرناک بوده و توصیه نمی‌شود.

به همین دلیل روش‌های سنتی، دیگر مناسب این حجم از زباله و ضایعات نیستند و به محیط زیست و کاهش زباله، آسیب بیشتری می‌زنند. اکثر پسماندها و زباله‌های تولید شده قابلیت بازیافت یا استفاده مجدد را دارند. به همین دلیل تمام توجه‌ها به سمت سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری مشهد است تا با استفاده از روش‌های جدید بازیافت در راستای کاهش میزان زباله‌ها در سطح شهر و بهبود کیفیت زندگی شهروندان تلاش کند.

مدیریت پسماند و روش‌های سنتی جمع‌آوری

جمع آوری هوشمند پسماندها در مشهد

همان طور که می‌دانید در جامعه شهری امروز، مدیریت زباله‌ها و امحا آن‌ها یکی از دغدغه‌های بزرگ مسئولان و شهروندان است. به فعالیت‌هایی مانند تولید، جمع‌آوری، دفن و بازیافت پسماند مدیریت پسماند می‌گویند و انجام این فعالیت‌ها بر عهده سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد است.

در سال‌های اخیر با رواج فرهنگ مصرف‌گرایی و افزایش ضایعات، جمع ‌آوری ضایعات مشهد دشوارتر شده و دیگر روش‌های سنتی جمع آوری زباله‌ها پاسخگوی این نیاز نیستند. از روش‌های سنتی جمع آوری بازیافت شهرداری مشهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جمع‌آوری ضایعات و پسماندهای خشک شهروندان عزیز از درب منزل
  • نصف سطل‌های مخصوص کاغذ باطله در اداره‌ها
  • ایجاد ایستگاه‌های ثابت برای مبادله پسماندها و ضایعات خشک
  • جمع‌آوری پسماندهای الکتریکی
  • ایجاد ایستگاه‌هایی برای مبادله زباله‌های خشک با کالا

با گذشت زمان و تولید روزانه بیش از 2000 تن طلای کثیف، جمع آوری، حمل و دفن این طلا هزینه‌های گزافی به همراه دارد. پس از بررسی و تحقیقات لازم، نیاز به ارتقا و افزایش سطح خدمات در سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد ضروری بود.
بنابراین فعالیت‌های این سازمان و سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری مشهد در راستای کاهش آلودگی محیط زیست، بهبود در مدیریت پسماندها و استفاده بهینه از آن‌ها تغییر کرد و روش‌های نوینی جایگزین روش‌های سنتی بازیافت شهرداری مشهد شدند.

تفکیک و تحویل بازیافت از مبدا

پیش از آن که به بررسی روش‌های نوین جمع ‌آوری ضایعات مشهد بپردازیم؛ لازم است با تفکیک و تحویل بازیافت از مبدا بیشتر آشنا شوید. یکی از مهم‌ترین و کم هزینه‌ترین روش‌های تفکیک و جداسازی پسماندها، روش تفکیک و تحویل از مبدا است. برخلاف روش‌های دیگر که مسئولان سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری مشهد، وظیفه جداسازی و تفکیک را داشتند؛ در روش جداسازی در مبدا، ضایعات قابل بازیافت پیش از تحویل در خانه تفکیک می‌شوند.

این جداسازی به منظور تفکیک زباله‌های تر از خشک و دسته‌بندی پسماندهای خشک صورت می‌گیرد. از ویژگی‌های مثبت تفکیک و تحویل از مبدا، می‌توان به کاهش هزینه‌ها، عدم نیاز به ضدعفونی، آلودگی نشدن پسماندهای خشک اشاره کرد. مسئولان تلاش کرده‌اند با توسعه این روش در بازیافت شهرداری مشهد روش‌های نوینی به وجود آورند.

جمع‌آوری هوشمند پسماندها مشهد

یکی از روش‌های نوین جمع آوری ضایعات مشهد، سامانه هوشمند مدیریت پسماند اکو است. با پیشرفت تکنولوژی و رواج اپلیکیشن‌های مختلف در زندگی روزانه، مردم از سامانه‌های جمع آوری هوشمند پسماندها مشهد استقبال فراوانی کردند.

این استقبال و محبوبیت به واسطه ویژگی‌های مثبت این سامانه‌های هوشمند حاصل شده است. یکی از این مزیت‌ها، امکان تفکیک و تحویل پسماندها در ساعات مختلف روز بوده و مانند دیگر روش‌های تحویل بازیافت؛ محدودیت زمانی ندارد.

با رواج این سامانه، شهروندان بیشتری به بازیافت و تفکیک آنلاین زباله در مشهد روی آوردند و در حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی‌ها سهیم شدند. اکو با تاییدیه بازیافت شهرداری مشهد امکانات مناسب و فراوانی را برای تحویل پسماندها برای شهروندان فراهم کرده است تا نسبت به روش‌های سنتی بازیافت بی‌نیاز شوند. شما هم می‌توانید با جایگزین کردن روش‌های نوین با روش‌های سنتی در تسریع روند جمع‌آوری و بازیافت پسماندها نقشی ایفا کنید.

دانلود اپلیکیشن بازیافت مشهد، اکو

همان طور که گفتیم یکی از روش‌های بازیافت آنلاین در مشهد استفاده از سامانه هوشمند مدیریت پسماند اکو است. این اپلیکیشن با ارائه خدمات آنلاین متنوع در جمع‌آوری پسماندهای خشک کلان‌شهر مشهد فعالیت می‌کند. برای دانلود اپلیکشن بازیافت مشهد، به سایت سامانه اکو مراجعه نمایید و نسخه اندروید را دانلود کرده و بر روی گوشی خود نصب کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن بازار نسبت به نصب اپلیکیشن اکو اقدام نمایید. علاوه بر نسخه گوشی همراه، نسخه وب این اپلیکیشن نیز موجود است. پس از نصب می‌توانید از خدمات فراوان سامانه هوشمند بازیافت شهرداری مشهد بهره مند شوید.

از ویژگی‌های این اپلیکیشن می‌توان به قیمت بازیافت شهرداری برای پسماندهای مختلف، کیف پول و تبادلات اشاره کرد. همچنین در بخش آموزش، مطالب مفیدی در رابطه با تفکیک بهتر پسماندها قرار گرفته است. برای تحویل بازیافت آنلاین در مشهد، ابتدا سامانه هوشمند مدیریت پسماند اکو را باز کرده و گزینه “+” را انتخاب نمایید. سپس نوع پسماند خود اعم از کاغذ، مقوا و کارتن، پلاستیک، شیشه، مس و برنج، آلومینیوم و آهن را مشخص کنید. در  لیست پسماندهای انتخاب شده مقدار هر کدام را وارد کرده و با انتخاب آدرس محل تحویل، درخواست خود را ثبت نمایید.

قیمت خریداری انواع ضایعات در شهر مشهد

پسماندهای تولید شده در شهر مشهد انواع مختلفی داشته که هر کدام با توجه به مواد تشکیل دهنده و ویژگی‌های خود ارزش متفاوتی دارند. پسماندهای آهنی، آلومینیومی، مس، الکتریکی، کاغذی، پلاستیکی و شیشه از انواع متنوع ضایعات هستند. فلزاتی همچون آهن، طلا، مس و آلومینیوم ارزش زیادی دارند که حتی بر روی ضایعات آنها نیز قیمت می‌گذارند. قیمت این ضایعات با توجه به شرایط اقتصادی و حتی قیمت دلار تغییر می‌کند.

شما با استفاده از اکو می‌توانید از قیمت‌های روزانه پسماندهای خشک و تر آگاه شوید. با تفکیک و تحویل پسماندهای جمع‌آوری شده به سامانه هوشمند بازیافت شهرداری مشهد، می‌توانید مبلغی در ازای آن‌ها دریافت کنید. سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری مشهد تلاش می‌کند با تشویق شهروندان به جمع‌آوری طلای کثیف و دریافت مبلغی در ازای آن، فرهنگ بازیافت آنلاین در مشهد را رواج دهد. همان طور که مطالعه کردید این جمع آوری هوشمند پسماندها مشهد و واریز مبلغ، توسط اپلیکیشن اکو انجام می‌شود.

محافظت از محیط زیست با کاهش ضایعات و پسماندها

محافظت از محیط زیست با اکو بازیافت شهرداری مشهد

کاهش پسماندها و ضایعات تاثیر فراوانی بر روی محافظت از محیط زیست دارد. از دو ویژگی اساسی بازیافت می‌توان به کاهش تولید محصولات و عدم نیاز به مواد اولیه اشاره کرد. اکثر ضایعات و زباله‌های تولید شده قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارند. به عنوان مثال ضایعات آهنی از ارزش بالایی برخوردار هستند و پس از بازیافت، می‌توان از آن‌ها در تولید ابزارآلات آهنی و غیره استفاده کرد. در این صورت استخراج و استفاده از مواد اولیه کمتر شده و آسیب کمتر به منابع طبیعی وارد می‌شود.

از دیگر تاثیرات مثبت بازیافت بر محیط زیست می‌توان به صرفه جویی در انرژی، آب و کاهش آلودگی‌ها اشاره کرد. با بازیافت ضایعات 96 درصد آلودگی هوا کاهش می‌یابد. 40 درصد از مصارف آب تولیدات و 76 درصد از آلودگی آب کمتر می‌شود. همچنین به دلیل عدم سوزاندن زباله‌ها، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز کاهش می‌یابد. به خاطر داشته باشید که اعداد ذکر شده با توجه به نوع و میزان پسماند می‌تواند تغییر کند.

اکو سامانه هوشمند بازیافت شهرداری مشهد

با توجه به نکات ذکر شده متوجه شدید که اکو یک سامانه جمع‌آوری هوشمند پسماندها مشهد بوده که در راستای کاهش ضایعات و پسماندها خشک، سهولت فرایند تفکیک و تحویل آن‌ها فعالیت می‌کند. در این اپلیکیشن می‌توانید از قیمت بازیافت شهرداری، لیست پسماندهای موجود و مطالب آموزشی درباره تفکیک صحیح پسماندها آگاه شوید. با دانلود اپلیکیشن بازیافت شهرداری مشهد، اکو، به جمع دوست‌داران محیط زیست بپیوندید.

پذیرای دیدگاهتون هستیم