Skip to main content

بر اساس آمار روزانه حدود ۲ هزار تن زباله در شهر مشهد تولید می‌شود. با توجه به تاثیرات بسیار مخربی که پسماند‌های شهری بر محیط زیست دارند، مدیریت هوشمند پسماند و خرید پسماند قابل بازیافت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

علاوه بر آسیب‌زا بودن پسماند‌ها برای محیط زیست، عدم بازیافت زباله‌های شهری سبب هدر رفتن و اتلاف سرمایه‌ها و منابع زیادی در کشور می‌شود که این موضوع نیز بسیار حائز اهمیت است و باید توجه ویژه‌ای به آن داشت.

از این رو اکو به عنوان یک شرکت جمع‌‌آوری پسماند مشهد خدمات جمع‌‌آوری بازیافت از درب منزل مشهد را برای افراد فراهم کرده است تا این فرایند با سرعتی بیشتر و در سطح گسترده‌تری اجرا شود.

در این مطلب قصد داریم به بررسی مزایا و مراحل جمع‌ آوری هوشمند بازیافت بپردازیم. همچنین در ادامه به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن اکو از خدمات جمع‌ آوری پسماند خشک مشهد و خرید پسماند قابل بازیافت بهره‌مند شوید.  

مزایای جمع‌ آوری هوشمند بازیافت

مزایای جمع آوری هوشمند بازیافت

در ابتدا بهتر است مزایای مدیریت هوشمند پسماند را مورد بررسی قرار دهیم.

افزایش همکاری و سطح آگاهی

یکی از مهمترین مزایای خرید پسماند قابل بازیافت، گسترش میزان همکاری‌های مردمی است. در واقع به واسطه سیستم جمع‌‌آوری پسماند هوشمند سطح آگاهی عموم افراد جامعه در ارتباط با فرآیند بازیافت پسماند‌های شهری افزایش می‌یابد و در راستای آن میزان همکاری شهروندان در این عمل مهم و تاثیرگذار به مراتب بیشتر خواهد شد.

تسهیل و تسریع فرایند مدیریت پسماند:

دیگر مزیت جمع آوری بازیافت از درب منزل مشهد تسهیل و تسریع فرایند بازیافت زباله‌های شهری است.

به واسطه وجود بستر مناسبی جهت ثبت و پردازش درخواست‌های بازیافت به صورت آنلاین، جمع آوری هوشمند پسماند مشهد با سرعت بیشتری اجرا خواهد شد و به همین واسطه شرایط مساعدی برای مدیریت بازیافت به صورت گسترده فراهم می‌شود.

به سبب وجود سیستم جمع‌‌آوری بازیافت مشهد به صورت آنلاین و هوشمند افراد می‌توانند به راحتی درخواست خود را ثبت کنند تا در سریعترین زمان پسماند‌های شهری از آن‌ها تحویل گرفته شود. یکی از مهمترین دلایل جایگزینی جمع آوری هوشمند بازیافت با روش‌های سنتی همین مورد است.

ایجاد بانک‌های اطلاعاتی

با وجود این بستر، شرایط مناسبی برای ایجاد بانک‌های اطلاعاتی و در راستای آن ارتقای سطح فناوری در بخش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نیز فراهم می‌شود.

مدیریت پسماند در سطح گسترده

همانطور که گفتیم جمع‌آوری هوشمند پسماند مشهد سبب سرعت بخشیدن به فرآیند مدیریت پسماند در سطوح گسترده‌تری می‌شود؛ به همین سبب شاهد پاکیزگی بیشتر در سطح شهر خواهیم بود و به طور کلی شرایط مدیریت هوشمند پسماند و حفظ پاکیزگی و زیبایی مناطق مختلف شهر نیز بهبود می‌یابد.

حفظ سرمایه‌های تولید

همانطور که می‌دانید بسیاری از پسماند‌های شهری قابل بازیافت بوده و به نوعی سرمایه ویژه برای تولید مجدد محصولات کاغذی به حساب می‌آیند.

از این رو با بکارگیری سیستم خرید پسماند قابل بازیافت می‌توان از هدر رفتن سرمایه‌های زیادی جلوگیری کرد و تا حدی تولید را در بخش‌های مختلف رونق بخشید.

کاهش تصدی‌گری

به عنوان دیگر مزیت سیستم شرکت جمع آوری پسماند مشهد می‌توانیم به کاهش میزان تصدی‌گری و در کنار آن فراهم شدن بستر‌های مناسب جهت جذب سرمایه از بخش‌های خصوصی به منظور بهبود شرایط بازیافت زباله‌های خانگی نیز اشاره کنیم.

در مجموع جمع‌ آوری و خرید پسماند قابل بازیافت سبب سهولت هرچه بیشتر شهروندان برای مشارکت در فعالیت‌های بازیافتی و واگذاری پسماند شده و همچنین تاثیر بسزایی بر ارتقای مدیریت پسماند در بخش‌های حمل و نقل، جمع‌آوری بازیافت از درب منزل مشهد، تولید و بازیافت دارد.  

انواع پسماند خشک

انواع پسماندهای خشک

با توجه به اینکه اکو مشهد در زمینه جمع‌‌آوری پسماند خشک فعالیت می‌کند، بهتر است به صورت دقیق‌تر با انواع پسماند‌های خشک آشنا شوید.  

پسماند‌های پلاستیکی 

مواردی از قبیل فنجان‌های پلاستیکی، بشقاب پلاستیکی، اسفنج و ابر، بسته‌های شامپو و خمیر دندان و… جزو پسماند‌های پلاستیکی هستند.  

پسماند‌های کاغذی

به طور کلی هر نوع زباله خانگی که از کاغذ و مقوا تشکیل شده باشد و مواد کاغذی در ساختار آن وجود داشته باشند، پسماند‌های کاغذی به حساب می‌آیند.

پاکت آبمیوه، جعبه پیتزا، کاغذ باطله، روزنامه، جعبه شیرینی، شانه تخم مرغ و مواردی از این قبیل همگی در دسته پسماند‌های کاغذی طبقه‌بندی می‌شوند. بازیافت کاغذ و کارتن علاوه بر تاثیرات مثبت زیست محیطی می‌تواند در کاهش هزینه‌های تولید محصولات مختلف تاثیر بگذارد.

پسماند‌های شیشه‌ای

پسماند‌های شیشه‌ای شامل مواردی از قبیل بطری، ظروف چینی و سرامیکی، لامپ و… می‌شود.

پسماند‌های الکترونیکی

همانطور که می‌دانید پسماند‌های الکترونیکی به واسطه وجود مواد شیمیایی درون خود در فرایند بازیافت از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند و نباید آن‌ها را در طبیعت ر‌ها کرد. باتری تلفن، کنترل تلویزیون، چراغ قوه، انواع باتری‌ها، ماشین حساب و ساعت در دسته پسماند‌های الکترونیکی قرار می‌گیرند.  

بازیافت پسماندهای فلزی

مواد بازیافت فلزی ممکن است آهنی یا غیر آهنی باشند؛ اما به طور کلی فویل‌های آلومینیومی، وسایل آهنی، وسایل مسی، وسایل چدنی، رادیاتور، لوله فلزی و قوطی کنسرو جزو پسماند‌های فلزی هستند.  

پسماند‌های پارچه و منسوجات

چنین مواد بازیافتی شامل مواردی از قبیل کفش و کتانی، انواع پوشاک و هرگونه مواد پارچه‌ای و نخی را شامل می‌شود.  

در مجموع محدودیتی برای ثبت درخواست خرید پسماند قابل بازیافت وجود ندارد و مجموعه اکو مشهد جمع­آوری تمام پسماندهای خشک را پوشش می­دهد.

مراحل جمع‌ آوری پسماند خشک مشهد از مبدا تا مقصد

جمع آوری پسماند خشک در مشهد با اکو

در ادامه به طور کامل مراحل جمع‌ آوری بازیافت مشهد را به اختصار مورد بررسی قرار می‌دهیم.  

ثبت درخواست در اپلیکیشن اکو

ابتدا شما باید اپلیکیشن اکو مشهد را نصب کرده و در آن ثبت نام کنید. این اپلیکیشن از طریق سایت قابل دریافت است. بعد از اینکه مشخصات خودتان را وارد کردید، در صفحه اصلی درخواست‌تان را ثبت کنید.

برای ثبت درخواست جمع‌ آوری و خرید پسماند قابل بازیافت ابتدا باید موقعیت خود را به صورت دقیق بر روی نقشه مشخص کرده و سپس آدرس محل مورد نظر را نیز در بخش مربوطه وارد کنید.  

سپس باید نوع پسماند‌های خود را مشخص کرده و میزان آن را ذکر کنید. در آخر مبلغ مشخصی برای خرید پسماند‌های قابل بازیافت برای شما احتساب می‌شود و سپس می‌توانید درخواستتان را نهایی کنید.  

برای ثبت درخواست با توجه به ساعات کاری مجموعه در سریع‌ترین زمان درخواست پردازش شده و ماشین حمل زباله به منظور دریافت پسماند از سوی مجموعه به محل مورد نظر شما اعزام می‌شود.  

انتقال پسماند

بعد از اینکه ماشین‌های حمل پسماند مجموعه به میزان مشخصی پسماند‌های شهری را جمع‌ آوری کردند، زباله‌ها به ایستگاه‌های بازیافت منتقل خواهند شد. توجه داشته باشید که فرایند دریافت و انتقال پسماند‌های شهری بدون محدودیت‌های خاص و در حجم‌های بالا قابل انجام است.

از این رو شما می‌توانید به عنوان یک شهروند یا یک شخص حقوقی تحت عنوان شرکت یا سازمان خود زباله‌های بازیافتی را به ماشین‌های حمل زباله تحویل دهید.

ما در مجموعه اکو مشهد تمام توان خود را به کار گرفته‌ایم تا بتوانیم پاسخگوی تمام درخواست‌های جمع‌ آوری و خرید پسماند قابل بازیافت کوچک و بزرگ در شهر مشهد باشیم.  

 جداسازی و تبدیل پسماند

بعد از اینکه پسماند‌ها به ایستگاه‌های بازیافت منتقل شدند، در آنجا بر اساس نوع بازیافت و جنس تفکیک می‌شوند.

به طور کلی برخی پسماند‌های شهری قابل بازیافت نیستند و می‌بایست با شیوه‌هایی از قبیل سوزاندن و دفع شدن از بین بروند تا سبب آسیب وارد کردن به محیط زیست نشوند.

انواع زباله‌های قابل بازیافت با توجه به نوع و جنس خود تفکیک شده و با استفاده از شیوه‌های مختلف بازیافت می‌شوند تا برای تولید محصولات مختلف قابل استفاده باشند.

معمولا موادی از قبیل کاغذ، پلاستیک، فلزات آهنی و غیر آهنی، شیشه و لاستیک‌های فرسوده قابل بازیافت هستند.  

انجام بازیافت به شیوه‌های مختلف

بعد از تفکیک و جداسازی پسماند‌ها، حالا باید بر اساس نوع جنس و مواد تشکیل‌دهنده شیوه مناسب بازیافت انتخاب شود. به طور کلی بازیافت به صورت مکانیکی یا شیمیایی انجام می‌شود.

در شیوه مکانیکی ابتدا مواد بازیافتی خورد و آسیاب شده و سپس با خمیر مخصوص مخلوط می‌شوند و گرما دیدن به مرحله تولید می‌رسند. در روش‌های دیگر هم بیشتر از مواد شیمیایی برای بازیافت استفاده می‌شود.  

تولید محصولات جدید

بعد از اینکه در فرآیند جمع‌ آوری و خرید پسماند قابل بازیافت، زباله‌ها به طور کامل بازیافت شدند، حالا می‌توان محصولات جدیدی را از آن‌ها تولید کرد.

به طور کلی بخش قابل توجهی از زباله‌های خانگی شامل پسماند‌های کاغذی است. به همین واسطه معمولاً مواد بازیافتی در کارخانه‌های تولید جعبه و بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین مواد بازیافتی دیگر نیز با توجه به جنس خود برای ساخت انواع مواد پلاستیکی، فلزی و شیشه‌ای کاربرد خواهند داشت.  

اکو، شرکت جمع‌آوری پسماند مشهد

در این مطلب سعی کردیم به بررسی مراحل و مزایای جمع‌آوری هوشمند بازیافت بپردازیم و دلایل اهمیت آن را ذکر کنیم. در حال حاضر شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن اکو مشهد از انواع خدمات جمع‌آوری پسماند در شهر مشهد بهره‌مند شوید.

برای دریافت اپلیکیشن اکو می‌توانید از همین سایت اقدام کرده و پس از ثبت نام، درخواست خود را برای جمع‌ آوری انواع پسماند‌های خانگی ثبت کنید تا در اولین فرصت پردازش و به آن رسیدگی شود.  

با وجود این اپلیکیشن سیستم جمع‌ آوری پسماند خشک مشهد با مشکلات و چالش‌های روش‌های سنتی از قبیل اتلاف وقت، محدودیت زمانی و… مواجه نخواهید شد و به راحتی می‌توانید پسماند‌های خانگی خود را به ماشین‌های بازیافتی مجموعه تحویل دهید.

شما در ازای ثبت درخواست خرید پسماند قابل بازیافت، مبلغ مشخصی را دریافت خواهید کرد. با انجام این کار شهری پاکیزه‌تر و محیط زیستی سالم‌تر خواهیم داشت و می‌توانیم در مسیر رونق بخشیدن به خط‌های تولید مختلف و جلوگیری از هدر رفتن مواد و منابع اولیه گام برداریم.

ما به عنوان یک شرکت جمع آوری پسماند مشهد مفتخر هستیم تا انواع خدمات بازیافت را در سریع­ترین زمان به شهروندان عزیز خود ارائه دهیم.

پذیرای دیدگاهتون هستیم