Skip to main content

امروزه دقت و توجه به مقدار و نحوه مصرف مواد اولیه در تولید محصولات نهایی جایگاه ویژه‌­ای دارد. اثرات منفی که زباله‌های قابل بازیافت بر روی محیط زیست می‌گذارند، موجب شده تا اهمیت بیشتری به بازیافت اینگونه از پسماندها داده شود. بازیافت بطری از جمله زباله‌هایی است که می‌تواند در کاهش آلودگی طبیعت و محیط زندگی انسان‌ها تاثیرگذار باشد.

با توسعه جوامع و صنعتی شدن آن، حجم زیادی از بطری‌­های شیشه‌­ای و پلاستیکی برای کاربردهای متنوع تولید می­‌شوند؛ بنابراین این بطری­‌ها به طور گسترده در جامعه ما مورد استفاده قرار می­‌گیرند. این ظروف دارای ویژگی‌های اقتصادی و بهداشتی منحصر به فردی در صنعت هستند، اما برگشت ناپذیری آن­‌ها و افزایش دفع زباله از مشکلات عمده آن به حساب می‌­آید. متاسفانه در کشور ما بازیافت چندان مورد استقبال مردم و مسئولان نیست؛ از این رو اکو به‌عنوان نمایندگی بازیافت بطری در مشهد در راستای تحقق اهداف زیست محیطی، با فراهم سازی شرایطی برای جمع‌آوری پسماندها و بازیافت بطری به صورت آنلاین، گامی محکم و راسخ برداشته است.

دلایل بازیافت بطری

بازیافت بطری دلایل متعددی دارد از جمله آن­‌ها می‌­توان به این موارد اشاره کرد:

  • از هدر رفتن انرژی و منابع طبیعی مانند آب، مواد معدنی و… جلوگیری می­‌کند.
  • مقرون به صرفه بوده و از هدر رفتن منابع مالی کشور جلوگیری می­‌کند.
  • گرمایش جهانی را کاهش می‌­دهد.
  • مشاغل زیادی ایجاد می­‌کند.
  • شرایط برای کاهش زباله‌های تولید شده با بازیافت بطری نوشابه و ب معدنی، ایجاد می‌شود. بنابراین شما با استفاده از اپلیکیشن اکو در کوتاه‌­ترین زمان با انواع بطری­‌های بازیافتی به حفظ منابع طبیعی، حیات وحش و اکوسیستم کمک می­‌کنید.

افزایش حجم زباله­‌های تولیدی و برگشت پذیر نبودن بطری­‌ها، از جمله مسائل قابل‌توجهی هستند که گریبان گیر جوامع در استفاده از این ظروف شده است. استفاده از اینگونه ظروف جزء جدایی ناپذیر صنعت بسته‌بندی است، برنامه‌ریزی برای بازیافت بطری تنها راه غلبه بر محدودیت‌­های زیست محیطی ذکر شده است. لازم به ذکر است که بازیافت این ظروف نیاز به مدیریت خاصی دارد.

آشنایی با روش‌های بازیافت بطری

روش‌های بازیافت بطری

از جمله روش‌­های بازیافت بطری در جهان می­‌توان به این سه راه متداول اشاره کرد:

  1. روش ذوب کردن: بازیافت بطری آب معدنی، نوشابه و… با ذوب کردن آن­‌ها، روشی بسیار ساده و کم هزینه بوده که آلودگی کمی هم دارد.
  2. شیوه بازیافت شیمیایی: در این روش که بیشتر برای بازیافت بطری پلاستیکی است، بطری پودر یا ذوب شده و با هیدرولیز با بخار آب فوق بحرانی یا واکنش با بعضی الکل‌­ها مانند متانول و هگزانول در شرایط فوق بحرانی بازیافت می‌شود. این روش فرآیندی پیچیده و پرهزینه است و آلودگی آن حدی متوسط دارد.
  3. روش سوزاندن: در این شیوه، بطری‌­ها سوزانده و از انرژی آن‌ها استفاده می‌­شود که فرآیندی نسبتا آسان و کم هزینه است اما میزان آلودگی بالایی دارد.

روش متداول در کارخانجات بازیافت

در دو روش اول بازیافت بطری ابتدا باید بطری‌­ها را به پرک تبدیل کرد و سپس فرآیندهای دیگری را روی آن­‌ها انجام داد.

اما روش رایج در کارخانه­‌های بازیافت در کشور ما به این صورت است: ابتدا بطری­‌های جمع‌آوری شده از شهر توسط شهرداری و افراد مختلف، روی تسمه نقاله قرار می‌­گیرند. این نوار نقاله مجهز به فلزیاب است که زباله‌­های فلزی را از بطری­‌ها جدا می­‌کند.
بطری­‌ها روی نوار نقاله حرکت می­‌کنند. در دو طرف نوار نقاله افرادی هستند که بطری‌­های رنگی آلوده را از بطری­‌های دیگر جدا می­‌کنند. در مرحله بعد، بطری­‌ها را در دستگاهی قرار می­‌دهند که به روش­‌های مختلف مانند دمیدن هوا یا گرم کردن، درپوش و برچسب را جدا می‌­کند. سپس بطری­‌ها در آسیاب، خرد می­‌شوند.

این دستگاه مجهز به سیستم آب‌رسانی بوده و در این سیستم مرطوب عمر تیغه­‌های خردکن بیشتر است؛ بنابراین می‌­توان گفت که این سیستم آب‌رسانی در بازیافت بطری پلاستیکی و شیشه‌­ای باعث شستشوی اولیه پرک­‌های بطری می‌­شود. واحد آسیاب در کنار یک مخزن شستشو قرار دارد که در آن پرک‌­ها با آب، مواد شوینده و سود سوزآور شسته می­‌شوند. پس از مخزن شستشو، جریان پرک‌­ها از واحدهای سیکلون و فیلتر عبور می­‌کنند و مواد شوینده و آلاینده‌­ها از آن‌­ها حذف می‌­شوند.

ادامه فرآیند بازیافت بطری

پرک­‌ها سپس از زیر، وارد مخزن شناورسازی می­‌شوند و در این مخزن برچسب‌­ها به دلیل وزن مخصوص پایین به سطح آب رفته و شناور می‌­شوند و پرک­‌ها هم در کف مخزن قرار می­‌گیرند. سپس مواد جدا شده از بطری‌ها نظیر برچسب­‌ها و درپوش‌­های شناور روی سطح مخزن توسط پدل­‌ها جمع‌آوری شده و از سیستم خارج می‌­شوند.

در مرحله بعدی پرک‌­ها به سمت واحد سانتریفیوژ هدایت می­‌شوند. این سیستم در اصل یک خشک‌کن بوده که با نیروی گریز از مرکز، رطوبت و کثیفی را از سطح مواد خارج می­‌کند. سپس مواد باقی مانده وارد خشک کن شده و با هوای گرم خشک می‌­شوند. رطوبت باقیمانده مواد پس از خروج از سیستم باید کمتر از 0.5 درصد باشد. در نهایت پرک­‌ها برای تولید محصولات متنوع و کاربردی، وارد بازار می‌­شوند.

تاثیرات مثبت زیست محیطی بازیافت بطری

تاثیرات زیست محیطی بطری‌های بازیافتی

لندفیل بزرگترین مسئله‌­ای بوده که امروزه جهان با آن روبه‌­رو است. همانطور که زباله‌­های بیشتری تولید می‌­شود، به مکان بیشتری برای دفع آن‌­ها نیاز است؛ بنابراین می‌­توان این زباله‌­ها را در حین دفن کردن زیر خاک یا انباشته کردن در یک مکان، دفع کرد. مکانی که زباله‌ها در آن نگهدارنی می‌شوند را لندفیل می‌نامند.

بزرگترین مزیت و تاثیر بطری بازیافتی بر محیط زیست، استفاده مجدد از مواد قابل بازیافت برای کاهش مقدار موادی است که در لندفیل دفع می‌­شود. مواد بازیافتی که وارد محیط زیست می‌شوند، مولد اصلی گازهای گلخانه‌­ای هستند. امروزه بازیافت پت قوطی نوشابه، بازیافت بطری شیشه‌­ای و پلاستیکی و از این قبیل مواد به راحتی امکان‌پذیر بوده و تا حدی به حفظ محیط زیستی پاکیزه کمک می­‌کند.

تاثیر واقعی و مثبت بازیافت بطری بر محیط زیست، زمانی احساس می­‌شود که محل دفن زباله­‌ها کوچک شود. همچنین این مزیت با کاهش ضایعات کمتر، انتشار گازهای گلخانه‌­ای را کاهش می‌­دهد. علاوه بر این، محل­‌های دفن زباله به عنوان یک آهنربای قوی برای جذب و پرورش حشرات عمل می‌­کنند. هرچه زباله کمتری تولید شود، شانس بیشتری برای زندگی در محیطی سالم‌تر وجود خواهد داشت. بازیافت محصول همچنین ردپای کربن محصول را کم می‌­کند.

بازیافت آنلاین انواع بطری در مشهد

بطری­‌های پت و شیشه‌­ای را می‌­توان چندین بار بازیافت کرد و امروزه با پیشرفت علم توانسته‌­ایم روش صحیح بازیافت را یاد بگیریم و از آن استفاده کنیم. یکی از بزرگترین مشکلات بازیافت، عدم فرهنگ‌سازی صحیح از طریق رسانه­‌های جمعی است.

مردم نقش مهمی در همه زمینه­‌های بازیافت دارند؛ بنابراین فرهنگ سازی و فراهم سازی شرایطی برای بازیافت آنلاین بطری و دیگر مواد دور ریختنی در اولویت است. مدیریت ضعیف در مقوله بازیافت بطری از دیگر مشکلات کشورمان است. در راستای جبران این مشکلات، اکو مشهد اپلیکیشنی کاربردی برای بازیافت آنلاین انواع محصولات ارائه کرده که زمینه حفظ محیط زیست را با روشی راحت، آسان و آنلاین برای دوستداران آن فراهم کرده است.

پذیرای دیدگاهتون هستیم